LED pásky
Při výběru LED pásku je důležité zvážit několik faktorů. Začněte výběrem typu, jako je jednobarevný, RGB nebo CCT pásek (Více o typech LED pásků). Dále je klíčový výkon, který určí intenzitu světla (Výběr výkonu LED pásku), a také správná délka a napájecí zdroj (Jak vybrat délku a napájecí zdroj). Nezapomeňte na ochranu proti vodě a prachu (IP stupeň) (Ochrana proti vodě a prachu). Barva světla (teplá, studená, RGB) ovlivní atmosféru (Výběr barvy světla). Zjistěte také, jak správně instalovat, jaké příslušenství zvolit (Příslušenství k LED páskům) a jak je ovládat (Ovládání LED pásků). Pokračovat
Kam můžete instalovat LED pásky?
Před samotným nákupem LED pásek dobře zvažte, kam je budete chtít použít. Vzhledem k jejich flexibilitě a množství různých typů je pásky možné umístit téměř kamkoliv, klidně i na nábytek nebo za televizor.
Můžete s nimi nasvítit i nerovné povrchy, rohy či hrany. LED pásky se hodí na zeď, strop, pod kuchyňskou linku, do šatny, koupelny, na terasu, pergolu nebo do skříní. V nabídce najdete LED pásky do interiéru i do exteriéru s vysokým krytím IP, které jsou opatřené speciální vrstvou, která chrání diody proti vlhkosti a můžete je tak umístit i do venkovních prostor, například jako osvětlení fasády, podbití střechy, chodníku nebo reklamy. Možností je skutečně mnoho a vy si tak můžete vyzdobit každé zákoutí. Pokud vlastníte restauraci, tak můžete umístit LED pásky v interiéru například pod bar. LED pásky s napětím 12V nebo 24V se také často využívají k osvětlení osobních i nákladních automobilů či karavanů.
Jak vybrat vhodný LED pásek?
Pásky s LED technologií jsou hitem dnešní doby. Jedná se o moderní osvětlení s jednoduchou instalací a vysokou spolehlivostí. Rozmyslete si, jaké funkce budete chtít využít a podle toho zvolte vhodný typ LED pásku a potřebné příslušenství. Každý typ LED pásku má své výhody a nevýhody. Jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon a svítivost. Nabízíme LED pásky s nízkou svítivostí 4,8 W/m, které se hodí jako dekorativní nebo orientační osvětlení v místech, kde není potřeba vysoká intenzita světla. Využijete je například pro nasvětlení výklenku, niky, stěny za televizí, police nebo podhledové rampy. LED pásky se střední svítivostí od 9,6W/m do 14,4W/m poskytují dostatečnou intenzitu pro osvětlení kuchyňské linky, pracovního nebo psacího stolu. Na našem e-shopu naleznete také LED pásky s extra vysokou svítivostí od 18W/m do 24W/m, které využijete všude, kde potřebujete opravdu hodně světla. Dále je důležité zvolit, zda budete chtít LED pásky jednobarevné, CCT s možností změny teploty světla nebo RGB, u kterých můžete vybírat z celé palety různých barev. K dispozici jsou také RGBW pásky, které kombinují jednobarevné a barevné čipy. LED pásky můžete kupovat samostatně nebo zvolit kompletní sadu, která obsahuje již vše, co budete pro zapojení potřebovat. K dispozici máme také 230V LED pásky nebo NEON pásky, které jsou vhodné pro venkovní použití.
Jaká svítivost LED pásek je nejvhodnější?
Výkon se u LED pásek většinou uvádí ve wattech na metr, proto v označení najdete hodnotu W/m. Pokud budete chtít spočítat celkový výkon pásky, musíte vynásobit udaný výkon na metr celkovým počtem metrů, které budete chtít použít. Větší výkon znamená větší svítivost, ale také větší spotřebu a zahřívání. Pro nasvícení polic, skříní a výklenků jsou vhodné pásky s nízkou svítivostí 4,8 W/m, pro osvětlení pracovního stolu nebo kuchyňské linky zase LED pásky se střední svítivostí 9,6W/m - 14,4W/m. Pro osvícení celých místností použijte pásky s vysokou svítivostí okolo 18W/m - 24W/m. Na našem e-shopu LEDsviti.cz si můžete pásky jednoduše vyfiltrovat podle požadovaného výkonu.
Jaké jsou výhody a nevýhody LED pásek?
Výhod LED pásek je mnoho a určitě převažují nad nevýhodami. Mezi hlavní výhody patří zejména nízká spotřeba energie, možnost regulace výkonu světla a dlouhá životnost. Dále je to jednoduchá instalace, okamžité rozsvícení a široké možnosti použití. LED pásky jsou tenké a flexibilní. Můžete je dát pod postel, na strop nebo do skříně, ale využijete je také v exteriéru, například pro nasvícení fasády, altánu či pergoly. Výhodou i nevýhodou může být obrovské množství příslušenství, které můžete s LED pásky kombinovat - jsou to především různé typy hliníkových profilů, difuzorů, ovladačů, stmívačů, napájecích zdrojů, konektorů a dalších výrobků. Nejprodávanější kompatibilní příslušenství naleznete přímo v detailu produktu. Pokud si nejste jistí, kontaktujte nás a rádi vám s výběrem poradíme.
Který LED pásek je nejlepší?
Nemůžete se rozhodnout, který LED pásek je pro vás ten nejlepší? Záleží nám na vaší spokojenosti a proto jsme pro vás připravili ty nejlepší LED pásky podle hodnocení našich zákazníků. Mezi nejoblíbenější patří stmívatelné RGB LED pásky, které se díky moderním funkcím staly naším bestsellerem a vy si je určitě také velmi rychle oblíbíte. Z pohodlí vaší pohovky či postele můžete měnit barevnost pásek a zvyšovat nebo snižovat intenzitu světla podle vašich představ. Z jednobarevných LED pásků zákazníci nejčastěji kupují variantu s výkonem 12W/m pro osvětlení kuchyňské linky nebo dekorativní LED pásky 4,8W/m jako dekorativní osvětlení polic či regálů. LED NEON pásky využívají často firemní zákazníci pro vytváření reklamních nápisů nebo osvětlení výloh. Nedá se tedy obecně říct, který LED pásek je nejlepší, na našem e-shopu si určitě vyberete ten pravý pro sebe.
Které LED pásky jsou nejlevnější?
Chcete si koupit LED pásky do domácnosti a ještě přitom ušetřit? U nás na e-shopu je to jednoduché. Stačí si seřadit produkty v kategorii od nejlevnějších k nejdražším. Nabízíme LED pásky už od 99 Kč. Tyto LED pásky sice nedisponují speciálními funkcemi, ale bezproblémově zajistí osvětlení všech tmavých míst a vy si tak budete moci doma vytvořit příjemnou atmosféru. Ať už potřebujete osvětlit poličku nebo skříň, vyberte si z naší široké nabídky.
Jak se starat o LED pásky, aby dlouho vydrželi?
LED pásky jsou moderní osvětlení a nahrazují staré typy svítidel, které jednou za čas potřebovaly opravit či zcela vyměnit. To u LED pásků neplatí. Jedná se o zcela bezúdržbové osvětlení s velmi dlouhou životností, která překračuje 50 000 hodin provozu. Oproti klasickým žárovkám se tolik nezahřívají. LED pásky stačí pouze připevnit, zapojit a už se o ně nemusíte starat. Pokud nemáte LED pásky skryté, tak je vhodné je čas od času oprášit, aby stále svítily jako nové.
Jak správně instalovat LED pásky?
Instalace LED pásek je velmi jednoduchá. Připravili jsme pro vás návod, jak je rychle a efektivně nainstalovat. Výhodou LED pásek je flexibilita a možnost jejich zkracování. Proto je nejprve důležité vybrat místo, kam pásky umístíte a změřit, jakou délku budete potřebovat. LED pásky mají na sobě vyznačená místa, kde je můžete přestřihnout nůžkami. Jednotlivé segmenty mají obvykle délku od 2,5 do 10 cm a díky tomu je možné pásek přizpůsobit na požadovanou délku. Většina nabízených pásků je na zadní straně opatřena kvalitní oboustrannou lepicí páskou 3M, díky které je snadno připevníte k povrchu. LED pásky doporučujeme umístit do hliníkových profilů, které slouží zároveň jako chladič k odvodu tepla a tím prodlužují životnost LED čipů. Dále je potřeba zvolit napájecí zdroj pro LED pásky se správným výkonem a výstupním napětím. Napájecí zdroj by měl mít při běžné domácí aplikaci minimální rezervu 20% výkonu a pro komerční aplikace raději 30% výkonu. Tím bude zajištěna dlouhá životnost zdroje. Rady a návody k výběru i zapojení zdroje naleznete na našem blogu ve článku „Jak vybrat vhodný napájecí zdroj k LED pásku?“.
Jaké příslušenství k LED páskům budete potřebovat?
Bez příslušenství se při instalaci LED pásku neobejdete. V naší široké nabídce naleznete různé druhy hliníkových profilů, koncovky, úchyty, kabely, spojky a konektory k jednoduchému připojení. Velmi doporučujeme přikoupit hliníkový profil, díky kterému se vám nebudou LED pásky přehřívat, protože hliník díky své vysoké tepelné vodivosti generované teplo velmi rychle vstřebá a odvede pryč. Pro zakončení profilu můžete použít koncovky, díky nimž docílíte kompaktního a estetického vzhledu. Pro připevnění profilu můžete použít kovové úchyty nebo oboustrannou lepicí pásku. Pro připojení LED pásku ke zdroji napětí nebo k propojení více pásků mezi sebou budete potřebovat kabely, které v nabídce samozřejmě nechybí. Pro lepší vzhled a ochranu spojů doporučujeme použít smršťovací bužírky, které stačí nahřát teplým vzduchem, aby se stáhli a přilnuli k povrchu.
Co znamenají zkratky CCT, RGB, RGBW nebo CRI u LED pásek?
LED pásek je v dnešní době mnoho druhů. V naší nabídce naleznete pásky s označením CCT, CRI, RGB či RGBW a proto je důležité vysvětlit, co tyto zkratky znamenají. CCT pásky obsahují většinou dva druhy čipů nebo kombinované čipy, které umožňují pomocí ovladače plynule měnit teplotu barvy v určeném rozsahu od teplé až po studenou. Snadno si tak nastavíte vhodnou barvu světla podle toho, jaké činnosti se zrovna věnujete. RGB LED pásky jsou osazené čipy, které kombinují červenou, zelenou a modrou barvu. Díky tomu umožňují vybírat ze široké škály barev světla. Pomocí ovladače si jednoduše nastavíte požadovanou barvu světla a vytvoříte jedinečnou atmosféru. RGBW LED pásky navíc obsahují také jednobarevné čipy, které mohou svítit teplým, denním nebo studeným bílým světlem. Poslední zkratkou v našem seznamu je CRI, neboli color rendering index, což v překladu znamená index podání barvy. Jedná se o ukazatel hodnocení věrnosti barevnosti. Zjednodušeně, čím vyšší tato hodnota je, tím přirozenější a realističtější bude barva osvětlených předmětů. Standardně se CRI pohybuje okolo 80 Ra, hodnoty nad 90 Ra se využívají především tam, kde se pracuje s barvami, jako jsou ateliéry, tiskárny či grafická studia.
Jaké jsou druhy LED pásků?
LED pásky můžeme dělit podle spousty různých parametrů. Podle vstupního napětí můžeme rozlišovat LED pásky 12V, 24V a 230V. Výhodou pásek s výkonem 12V a 24V je velký rozsah výkonu, který umožňuje jejich široké využití, od dekorativního osvětlení až po hlavní osvětlení celých místností. Nevýhodou může být maximální délka zapojení z jedné strany, která je 5 metrů u 12V, respektive 10 metrů u 24V pásek. Při větší délce by mohlo docházet ke ztrátě výkonu a úbytku svítivosti na vzdálenější straně od zdroje. Řešením je zapojit napájení do středu, případně z obou stran nebo rozdělit na jednotlivé segmenty a ty napájet samostatně. Další nevýhodou může být nutnost použití napájecího zdroje 12V nebo 24V, s výjimkou použití v místech, kde již máte připravený rozvod nízkého napětí. LED pásky 230V umožňují zapojit až 100 metrů v jednom kuse bez úbytku svítivosti, hodí se například k osvětlení fasády, často se umisťují na podbití střechy nebo přímo na dům. K připojení není potřeba napájecí zdroj, bude vám stačit napájecí kabel pro LED pásek 230V, který obsahuje usměrňovač. Dalším hojně používaným typem jsou LED NEON pásky, které se také připojují na 230V, liší se však svým vzhledem. Díky flexibilitě je můžete ohývat a tvarovat, proto jsou často využívány pro nepravidelné aplikace nebo vytváření reklamních nápisů. Dále můžeme rozlišovat jednobarevné a barevné LED pásky. Druhů je však mnohem více a některé z nich nabízíme v kategorii „Speciální LED pásky“. Jedná se například o CCT, CRI či stranové pásky. Jednobarevné LED pásky jsou nejobyčejnějším typem a jejich diody umožňují svítit pouze jednou barvou. Barva světla těchto pásek bývá zpravidla teplá bílá, studená bílá, denní bílá či další barevnosti. Oblíbeným typem jsou RGB LED pásky, které umožňují měnit barevnost svícení LED diod. Vytvořte si dokonalou atmosféru ve vašem obývacím pokoji prostřednictvím RGB pásek, které můžete regulovat pomocí ovladače. Vybírejte z velkého množství LED pásek do dětského pokoje, na chodbu, na verandu nebo nad postel.
Kterou světelnou barevnost LED pásku vybrat?
Barva světla a teplota chromatičnosti je při výběru nového osvětlení klíčová. Nejste si jistí, zda máte vybrat teplou, denní nebo studenou bílou? Nevadí, poradíme vám. Teplota světla se udává v kelvinech (K). Čím je hodnota kelvinů vyšší, tím je světlo studenější. Svítidla s chromatičností pod 3500K mají teplé bílé světlo s vysokým podílem červeného spektra. Světlo má nádech do žluta, podobně jako u klasické žárovky. Svítidla s teplou barvou světla jsou vhodná pro místa, kde budete odpočívat a relaxovat, například do ložnice. Denní bílé světlo s hodnotou kelvinů mezi 4000–5000K je pocitově neutrální a je vhodné pod kuchyňskou linku nebo do koupelny. Posledním, tím nejstudenějším odstínem, je studená bílá, která má chromatičnost nad 6000K. Studená bílá je energizující, díky tomu se hodí do pracovních prostorů, kde potřebujete udržovat vysoké soustředění a bdělost.
Proč zvolit LED pásky?
LED pásky, jak už název napovídá, využívají LED technologii, která má oproti jiným světelným technologiím řadu výhod. Mezi největší výhody patří nízká spotřeba energie, která je až o 90 % menší, než u ostatních typů světelných zdrojů, dlouhá životnost a nízká pracovní teplota. LED pásky jsou navíc velmi tenké a flexibilní, takže je lze umístit téměř kamkoliv - třeba do sádrokartonových podhledů, mezi obklady nebo za televizi. LED světla jsou šetrnější k vašim očím, protože nevyzařují ultrafialové ani infračervené světlo. Ohebné LED pásky můžete umístit do rohu, tvarovat do oblouku nebo s nimi vytvořit různé úhly v rozích. LED pásky jsou vhodné do dětského dívčího i chlapeckého pokoje, zejména RGB pásky, u kterých lze měnit barevnost. Umisťujte je na strop, na zeď nebo na nábytek.
Proč LED pásky z LEDsviti?
Náš e-shop disponuje řadou výhod, protože nám na našich zákaznících záleží. Při nákupu nad 1000 Kč máte doručení na výdejní místo zdarma. Nabízíme 60 denní lhůtu na vrácení zboží a většinu objednávek expedu eme obratem. Na portálu Heureka.cz máme dlouhodobě 97-98% spokojenost a díky tomu jsme získali zlatý certifikát. Zákazníkům nabízíme kvalitní a odborný servis ke všem prodávaným produktům. V naší nabídce najdete přes 5000 výrobků a více než 1500 z nich si můžete detailně prohlédnout pomocí 3D animace. Vybrat si můžete z velkého množství LED pásek pro vnitřní i venkovní použití, které můžete využít pro osvětlení kuchyňské linky, podhledové rampy, polic, výklenků či celých místností.
Které parametry u LED pásků sledovat?
Aby LED pásek splnil svůj účel a přinesl vám co největší užitek, zaměřte se při výběru na některé důležité parametry. Nejprve je potřeba vybrat barevnost či teplotu vyzařovaného světla, rady a tipy k výběru naleznete výše. Dále by vás měl zajímat výkon pásky, čím je vyšší, tím bude světlo více intenzivní. Krytí IP je také důležité sledovat. Větší číslo za zkratkou IP pro vás znamená, že svítidlo bude více chráněné proti prachu a vodě. Nabízíme nejčastěji krytí IP20, které je určené do vnitřního prostředí, dále i voděodolné krytí IP44. Pro ty nejhorší podmínky doporučujeme krytí IP68, které je zcela vodotěsné.
Jak vybrat vhodný napájecí zdroj k LED pásku?
Poradíme vám jak vybrat správný zdroj k vašemu LED pásku a jak ho zapojit. U pásků si nejprve zjistěte jeho napětí, které je často napsáno na balení nebo přímo na pásku (nejčastěji to bývá 12V nebo 24V). Poté je potřeba vypočítat, jak velký výkon budete potřebovat. Výpočet je velmi jednoduchý, vysvětlíme to na příkladu – potřebuji 2 metry LED pásku na 12V s výkonem 9,6W/m. Počtem metrů vynásobíme výkon - 2m * 9,6W/m = 19,2W. Výkon zdroje musí být vždy minimálně o 20% vyšší, než je váš vypočtený výkon LED pásku. V tomto případě by bylo vhodné koupit zdroj s napětím 12V a s výkonem 24W. Následně stačí zdroj už jenom zapojit.
Čím lze LED pásky stmívat?
LED pásky jsou výborným doplňkovým svítidlem do vašeho domu, ale někdy může být jejich intenzita příliš vysoká. Doporučujeme proto využít stmívač, který vám umožní ovládat intenzitu vyzařovaného světla. Stmívač je potřeba vybírat podle druhu vašeho pásku. Nabízíme manuální stmívače, dotykové stmívače i stmívače s dálkovým ovládáním. Stmívače se většinou zapojují mezi napájecí zdroj a LED pásek, využít je můžete v kuchyni, pracovně nebo ložnici.
Jak fungují LED pásky?
LED pásky jsou moderním typem osvětlení vybaveným nejnovějšími technologiemi, ale jejich fungování není žádná věda. LED pásek je plošný spoj, který je osazený LED diodami a odpory. Pásky bývají velmi úzké, jejich šířka je okolo 8-12 mm. Délku pásků si můžete upravit podle svých představ. Prodáváme pásky po celých metrech, jejich zkrácení či prodloužení však není problém. LED pásky musí být napájeny vhodným zdrojem podle délky a příkonu. Musíte si dát pozor při napájení delších pásků než 5 metrů, protože poté by mohlo docházet k úbytku svítivosti na konci pásku a je vhodné tyto delší pásky napájet oboustranně nebo rozdělit do více segmentů.
Jak zapojit LED pásky?
Informace k instalaci LED pásků podrobně vysvětlujeme na našem blogu v článku "Jak se instalují LED pásky?" a dále v článku "Jak vybrat vhodný napájecí zdroj k LED pásku?".
Jsou nějaké slevy pro zákazníka?
Na spokojenosti našich zákazníků nám velmi záleží. Při každém nákupu nad 1000 Kč zákazník získává automaticky dopravu zdarma přes Zásilkovnu nebo kurýrem při nákupu nad 5000 Kč. Množstevní slevy jsou možné při objednávkách nad 10 000 Kč. Pokud jste elektrikář, montážní firma nebo obchodník, tak nás můžete kontaktovat a nastavíme vám velkoobchodní ceny.