Jak správně osvětlit akvárium?

Světlo patří neoddělitelně k životu. To platí bez rozdílu pro lidi, zvířata i rostliny. Akvária je třeba uměle osvětlit, protože přirozeně dopadající denní světlo prostě nestačí.Obzvláště vodní rostliny se bez dostatečného světla neobejdou. V tomto článku se dozvíte, jak si s touto problematikou, s pomocí moderní LED technologie, nejlépe poradit.

Ryby obvykle nemají příliš velkou potřebu světla, narozdíl od vodních rostlin, které potřebují hodně světla pro průběh fotosyntézy a následnou produkci kyslíku, který je potřeba pro obyvatele Vašeho akvária. Správně zvolené světlo také umožní přirozený vzhled podvodního světa a optimální možnost jeho pozorování. Osvětlení akvárií je potřeba přizpůsobit jeho velikosti, druhu rostlin a použité vodě (sladkovodní či mořská). Všeobecně lze říci, že akvária potřebují vysoký světelný tok (více než 1750 lumenů). Výhodou je stmívatelnost celé soustavy, pokud si tuto možnost zvolíte, a tedy přirozený denní průběh pro obyvatele akvária. Ideální doba osvětlení je 12 hodin denně. Při životnosti LED osvětlení dle typu 30.000 - 50.000 hodin to znamená světlo bez nutnosti výměny po dobu ca. 10 let. Navíc díky výrazně nižší spotřebě LED světel ušetříte oproti běžným zářivkám ca. 1000,- Kč ročně!

U sladkovodních akvárií by měla být intenzita osvětlení ca. 10.000 luxů, mořská akvária více, ca 20.000 luxů. Korály běžně používané v mořských akváriích a mořské ryby mají velkou světelnou potřebu, kterou jim vhodné LED osvětlení umí dodat.

Pozn. Lux (lx) je jednotka intenzity osvětlení. Jedná se o osvětlení způsobené světelným tokem 1 lumenu dopadajícím na plochu 1 m2. Pro Vaši představu - typická (nepřímá) denní intenzita osvětlení je 1000-10000lx, interiérové osvětlení v domácnosti se obvykle pohybuje kolem 250-2000lx. Při zatažené obloze se intenzita osvětlení pohybuje okolo 1000lx.

akvarium1

Příklad doporučeného osvětlení pomocí LED pásků. Dle rozměrů akvária a typu vody je optimální rozmístit 2-4 pásky ve vzdálenosti 15 -20 cm nad hladinou. Je též možné je integrovat přímo do krytu Vašeho akvária.

Co se týče světelných údajů, je potřeba ještě zmínit barevnou teplotu světla, udávanou v Kelvinech. Pro sladkovodní akvária doporučujeme ca. 4500K, tedy běžné denní světlo, pro mořský svět o něco více, alespoň 6000K. Tím končí teoretická část našeho článku, nyní přejdeme k praktické, konkrétnímu doporučení řešení z naší široké nabídky.

Pro jejich vysokou praktičnost, snadnou úpravu potřebné délky, kompaktnost a trvanlivost preferujeme užití LED pásků. Výše uvedeným potřebám osvětlení akvárií doporučujeme pro sladkovodní použití pásku:

https://www.ledsviti.cz/led-paska-20w-m-bez-kryti-denni-bila-4000-4500k/

pro mořské akvárium je nejvhodnější tento typ:

https://www.ledsviti.cz/led-paska-20w-m-bez-kryti-studena-bila-6500-7000k/

Dále budete potřebovat pro montáž odpovídající délku hliníkové lišty, která obstará i potřebné chlazení LED pásků, např. tato: https://www.ledsviti.cz/profil-07/Lištu ještě doplňte čirým krytem, https://www.ledsviti.cz/kryt-profilu-ciry/ .

Jak pásku nainstalovat?

  1. Ustřihněte si požadovanou délku pásky v místě vyznačeném pro dělení.

  2. Očistěte povrch na který budete pásku lepit Odstraňte zadní ochranný papír a pásku nalepte na požadované místo.

  3. Pokud máte více dílů, propojte je mezi sebou kabelem nebo konektory.

  4. Připojte pásku pomocí konektoru ke zdroji.

Vše tedy ještě doplníte vhodným napájecím zdrojem, dle předpokládané spotřeby LED pásků (tedy jejich délky), např. https://www.ledsviti.cz/napajeci-adapter-12v-8a-96w-ip20/ a pro funkci stmívání příslušným ovladačem, např. ovladač .

A máte hotovo.

Přejeme vám a vašemu akváriu krásné světlo!

akvarium2

 

 

Affiliate program