Jak správně osvětlit akvárium?
Světlo patří neoddělitelně k životu. To platí bez rozdílu pro lidi, zvířata i rostliny. Akvária je třeba uměle osvětlit, protože přirozeně dopadající denní světlo prostě nestačí.Obzvláště vodní rostliny se bez dostatečného světla neobejdou. V tomto článku se dozvíte, jak si s touto problematikou, s pomocí moderní LED technologie, nejlépe poradit.
Ryby obvykle nemají příliš velkou potřebu světla, narozdíl od vodních rostlin, které potřebují hodně světla pro průběh fotosyntézy a následnou produkci kyslíku, který je potřeba pro obyvatele Vašeho akvária. Správně zvolené světlo také umožní přirozený vzhled podvodního světa a optimální možnost jeho pozorování. Osvětlení akvárií je potřeba přizpůsobit jeho velikosti, druhu rostlin a použité vodě (sladkovodní či mořská). Všeobecně lze říci, že akvária potřebují vysoký světelný tok (více než 1750 lumenů). Výhodou je stmívatelnost celé soustavy, pokud si tuto možnost zvolíte, a tedy přirozený denní průběh pro obyvatele akvária. Ideální doba osvětlení je 12 hodin denně. Při životnosti LED osvětlení dle typu 30.000 - 50.000 hodin to znamená světlo bez nutnosti výměny po dobu ca. 10 let. Navíc díky výrazně nižší spotřebě LED světel ušetříte oproti běžným zářivkám ca. 1000,- Kč ročně!
U sladkovodních akvárií by měla být intenzita osvětlení ca. 10.000 luxů, mořská akvária více, ca 20.000 luxů. Korály běžně používané v mořských akváriích a mořské ryby mají velkou světelnou potřebu, kterou jim vhodné LED osvětlení umí dodat.
Pozn. Lux (lx) je jednotka intenzity osvětlení. Jedná se o osvětlení způsobené světelným tokem 1 lumenu dopadajícím na plochu 1 m2. Pro Vaši představu - typická (nepřímá) denní intenzita osvětlení je 1000-10000lx, interiérové osvětlení v domácnosti se obvykle pohybuje kolem 250-2000lx. Při zatažené obloze se intenzita osvětlení pohybuje okolo 1000lx.
Příklad doporučeného osvětlení pomocí LED pásků. Dle rozměrů akvária a typu vody je optimální rozmístit 2-4 pásky ve vzdálenosti 15 -20 cm nad hladinou. Je též možné je integrovat přímo do krytu Vašeho akvária.
Co se týče světelných údajů, je potřeba ještě zmínit barevnou teplotu světla, udávanou v Kelvinech. Pro sladkovodní akvária doporučujeme ca. 4500K, tedy běžné denní světlo, pro mořský svět o něco více, alespoň 6000K. Tím končí teoretická část našeho článku, nyní přejdeme k praktické, konkrétnímu doporučení řešení z naší široké nabídky.
Pro jejich vysokou praktičnost, snadnou úpravu potřebné délky, kompaktnost a trvanlivost preferujeme užití LED pásků. Výše uvedeným potřebám osvětlení akvárií doporučujeme pro sladkovodní použití pásku:
https://www.ledsviti.cz/led-paska-20w-m-bez-kryti-denni-bila-4000-4500k/
pro mořské akvárium je nejvhodnější tento typ:
https://www.ledsviti.cz/led-paska-20w-m-bez-kryti-studena-bila-6500-7000k/
Dále budete potřebovat pro montáž odpovídající délku hliníkové lišty, která obstará i potřebné chlazení LED pásků, např. tato: https://www.ledsviti.cz/profil-07/ . Lištu ještě doplňte čirým krytem, https://www.ledsviti.cz/kryt-profilu-ciry/ .
Jak pásku nainstalovat?
-
Ustřihněte si požadovanou délku pásky v místě vyznačeném pro dělení.
-
Očistěte povrch na který budete pásku lepit Odstraňte zadní ochranný papír a pásku nalepte na požadované místo.
-
Pokud máte více dílů, propojte je mezi sebou kabelem nebo konektory.
-
Připojte pásku pomocí konektoru ke zdroji.
Vše tedy ještě doplníte vhodným napájecím zdrojem, dle předpokládané spotřeby LED pásků (tedy jejich délky), např. https://www.ledsviti.cz/napajeci-adapter-12v-8a-96w-ip20/ a pro funkci stmívání příslušným ovladačem, např. ovladač .
A máte hotovo.
Přejeme vám a vašemu akváriu krásné světlo!