BLOG, Strana 4

Úsporné LED osvětlení: Ušetřete za elektřinu
Úsporné LED osvětlení: Ušetřete za elektřinu

Od příštího roku se bude týkat nás všech rapidní nárůst cen za elektřinu. Náklady vzrostou enormně, zhruba o 60 %. Právě proto by mělo být v zájmu každého z nás hledat hospodárná řešení, co se spotřebičů i světelné techniky týká. A právě LED svítidla mohou být v tomto případě skvělým řešením. Více o tom, proč jsou LED svítidla úsporná, jaké funkce vám pomohou uspořit ještě více a že se s LED technologií svítit vyplatí, to se dozvíte v článku níže.

Úsporné LED osvětlení_Ušetřete za elektřinu

LED žárovky i svítidla s integrovanými zdroji jsou na dnešním světelném trhu nejúspornějšími svítidly. Je to dáno především tím, že LED světelné zdroje jsou velice efektivní svítidla a dokáží přeměnit veškerou energii na světlo. Žádné tepelné ztráty, jako u klasických žárovek, které ve výsledku vydávají více tepla než žádaného světla. Určitě si sami vzpomenete, co se stalo, když jste sáhli na rozpálenou žárovku. Nic příjemného. Pouze pro porovnání, klasická vláknová žárovka měnila až 90 % elektrické energie na teplo a pouhých zbývajících 10 % na světlo. K topení tyto světelné zdroje vhodné pravděpodobně byly, pro svícení nikoliv. LED svítidla jsou mnohem efektivnější a dokáží přeměnit energii na světlo už při velmi nízkém výkonu.

U LED svítidel to ale není pouze o jejich efektivnosti. Vynikají i spoustou dalších výhodných parametrů, oproti klasickým a halogenovým svítidlům. Navíc při jejich pořizování můžete zvolit ještě další praktické funkce navíc, které vám pomohou ještě více ušetřit. Líbilo by se vám svítit pouze tehdy, když je to nezbytně nutné a s takovou intenzitou, kterou pro danou činnost, nebo situaci potřebujete? S LED osvětlením je to možné. Pojďme se společně podívat na účinné typy světelných LED zdrojů, které vám pomohou ušetřit vaše finance.

 

LED světla s pohybovým čidlem

Svítit pouze tehdy, když je to potřeba? Se zdroji, které jsou vybaveny senzorem pohybu můžete. Navíc se díky svítidlům s čidly nemusíte trápit nad otázkou, zda jste při odchodu z domu zhasli či nikoliv. Svítidla se senzory pohybu udělají veškerou práci za vás. Rozsvítí se pouze tehdy, když detekují ve svém zorném poli nějaký pohyb. Na ročním vyúčtování za elektřinu se tato skutečnost může významně podepsat, protože svítíte opravdu jen tehdy, když potřebujete.

LED-světla-s-pohybovým-čidlem_LEDsviti

 

LED svítidla s čidlem je možné nastavovat na předem zvolenou dobu svícení. Tedy takovou dobu, po kterou bude světlo sepnuté, když detekuje pohyb. U vstupních dveří se například vyplatí svítit po kratší čas, kolem 10 sekund. Taková doba je dostatečná pro odemknutí dveří. V předsíních a na chodbách můžete časový úsek klidně prodloužit. Výhodou jsou soumraková čidla, která svítidla sepnou jen tehdy, když je venku skutečně šero. Nebudou se tedy zbytečně spínat za bílého dne.

Stmívatelná LED světla

Možnost regulace intenzity vyzařovaného světla je funkce, kterou oceníte nejen kvůli hospodárnějšímu provozu svítidel, ale také při spoustě běžných činností, u kterých se vyplatí ubírat či přidávat na jasu. Dnes je dostupná celá řada svítidel, které je možné stmívat. Stmívatelné světelné zdroje jsou skvělou volbou například do obývacích pokojů, kde si podle situace světlo přizpůsobíte různým podmínkám. Je to jednoduché, buď pomocí vypínače s otočným kolečkem regulujete jas, nebo můžete používat stmívače dálkově řízené. Existují i svítidla s již integrovanými stmívači, která se ovládají pomocí aplikace, nebo dálkového ovladače.

Svítit na maximum se vyplatí pouze u aktivit, které si jasné světlo skutečně vyžadují. Jdete-li si například číst svou oblíbenou knihu, nebo se věnovat koníčkům, na které je potřeba dobře soustředit zrak, zvolíte vysokou intenzitu světla. Naopak při odpočinkových činnostech si vystačíte s nižším jasem. Se stmívatelným osvětlením ušetříte nejen vaše peněženky, ale také dopomohou udržovat perfektní zrakovou pohodu. Regulovat osvětlení lze různými způsoby, o kterých se více dozvíte v tomto článku.

Smart LED svítidla

Jste fanoušky chytrých domácností? Pak vás jistě potěší fakt, že i smart LED svítidla přispívají k hospodárnějšímu chodu. Inteligentní ovládání umožnuje nastavovat spoustu praktických funkcí u svítidel a zároveň lze ovládat osvětlení i vzdáleně. Odjeli jste na dovolenou, ale vzpomněli jste si, že jste nechali svítit světlo na chodbě? Díky ovládání na dálku se nemusíte vracet, ani není nutné světlo nechat svítit. Jednoduše jej vypnete v aplikaci.

U chytrých svítidel lze samozřejmě regulovat intenzitu světla, nastavovat teplotu chromatičnosti, vypínat je a zapínat. Smart svítidla jsou propojitelná se senzory pohybu a je možné u nich nastavovat světelné scény, podle aktuální situace i ukládat oblíbená nastavení. Například při sledování televize stačí využívat tlumenější světlo jako kulisu. To vše nastavujete pohodlně na dálkovém ovládání, nebo v chytré aplikaci.

Solární LED svítidla

Máme pro vás perfektní zprávu, protože se nemusíte vzdávat kvůli narůstajícím cenám za energie svého zahradního osvětlení. Zahrádku jako z pohádky můžete udržovat i nadále. Stačí jen vybrat ta správná, energeticky nenáročná, svítidla. Řešením jsou solární LED svítidla, která dokáží přeměnit sluneční světlo na elektrickou energii. Díky tomu jsou tyto světelné zdroje zcela soběstačné a nepotřebují přímé napájení ze sítě. Elektrickou energii ukládají do baterie, ze které po setmění elektřinu čerpají a vydrží svítit poměrně dlouhou dobu.

Solární-LED-svítidla_LEDsviti

Solární světla jsou do zahrady perfektní volbou. Jsou zcela soběstačná a díky přeměně slunečního světla na elektrickou energii nepotřebují napájet ze sítě.

Pokud řešíte otázku, zda solární svítidla budou svítit i v zimním období, odpověď je ano. Budou fungovat také, ale pouze při jejich vhodném umístění. K solárním panelům se musí dostat světlo, neměly by být ničím stíněné a nesmí je zasypat sníh. Na jejich provozu samozřejmě závisí i počasí, které nemusí být v zimě úplně příznivé. Baterie se přes zimu budou dobíjet o poznání pomaleji než v létě, ale svítidla fungovat mohou.

Další hospodárné vlastnosti LED svítidel

Úsporné typy svítidel jsme si prošli. Všechna LED svítidla však mají další skvělé výhody všeobecně. Mezi ně patří až extrémně dlouhá životnost, která se v průměru pohybuje kolem 30 000 hodin svícení. Dosáhnout však může u některých typů LED svítidel až 100 000 hodin. Pozitivní je také fakt, že ani po uplynutí doby životnosti nepřestávají LED svítidla svítit, ale pouze se snižuje jejich svítivost, zhruba o 30 %. Ani náklady za údržbu se vám neprodraží. LED svítidla zpravidla žádnou náročnou péči nevyžadují. Odpadají tedy i finanční povinnosti za drahý servis svítidel.

S LED se svítit vyplatí

Nejvhodnější doba na modernizaci starého osvětlení a pořízení nové a úspornější LED světelné technologie je právě teď. Zdražování se nás bude od nového roku týkat všech a lepší alternativy úspornějších svítidel momentálně na trhu není. Pořiďte si u nás kvalitní LED svítidla, se kterými se připravíte i na dobu krize. Pokud byste se rádi před výběrem osvětlení na něco zeptali, neváhejte nás kontaktovat na info@ledsviti.cz

Číst článek
Teplota chromatičnosti: Co to je a jak vybrat správnou barvu světla?
Teplota chromatičnosti: Co to je a jak vybrat správnou barvu světla?

Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, i bílé světlo může mít několik různých barevných odstínů. Jaký konkrétní barevný tón světla má zrovna vaše svítidlo, to udává teplota chromatičnosti a my se v následujícím článku podíváme pod pokličku tohoto důležitého parametru. Dozvíte se například, v jakých hodnotách se barva světla měří, nebo, že i slunce během denní doby svou barvu vyzařovaného světla mění, a také třeba, jaká bílá barva světla se vyplatí používat v závislosti na konkrétní aktivitě a vybraném interiéru.

Teplota-chromatičnosti_Co-to-je-a-jak-vybrat-správnou-barvu-světla

Už jste si někdy všimli, že některá žárovka má spíše nažloutlejší vyzařovanou barvu světla a jiný světelný zdroj zase svítí až namodralým odstínem? To je v pořádku. LED světelná technika je totiž natolik dokonalá, že umožňuje vybírat kromě jiných parametrů i odstín bílého světla. U klasických wolframek to dříve možné nebylo. Museli jsme se spokojit se žlutou barvou světla a tím to haslo.

S pokrokem světelných technologií a příchodem LED se však určité parametry změnily a nastala také revoluční změna v barvách bílého světla. Bílé světlo totiž začalo dostávat úplně novou (barevnou) podobu a spotřebitelům přinesla změna zcela nové možnosti pro vytvoření komfortnějších podmínek v různých interiérech. U LED světelných zdrojů je možné volit barvu světla podle potřeby a u některých ji lze dokonce i měnit.

Co je to teplota chromatičnosti

Teplota chromatičnosti je důležitý parametr, který sledujeme pokud chceme zjistit, jakou barevnou teplotu světla má vybraný světelný zdroj. LED svítidla s bílým světlem se všeobecně rozdělují do tří základních skupin, a to podle barevného tónu světla.

  • Světelné zdroje s teplou bílou barvou světla.
  • Světelné zdroje s denní (neutrální) bílou barvou světla.
  • Světelné zdroje se studenou bílou barvou světla.

Teplota chromatičnosti je měřena v jednotkách Kelvin a čím je tato hodnota vyšší, tím studenější světlo s větší složkou modrého světla získáváme. Naopak čím je nižší, tím žlutější odstín bílé bude svítidlo mít.

Přirozené sluneční světlo

 

Není to jen tak, že se LED světelná technika přizpůsobuje běžným lidským potřebám. Sluneční světlo po čas dne svou barvu světla i intenzitu také mění. Ráno a v dopoledních hodinách je intenzita přirozeného světla nejsilnější a zároveň čím blíže je den k poledni, tím vyšší je i jeho teplota chromatičnosti. V poledne dosahuje mezi 5000 až 7000 Kelvinů. S blížícím se večerem se pak denní světlo mění na teplejší a hřejivější a těsně před západem klesá jeho teplota až na 1900 K. Měnění barevného tónu světla je přirozené a pokud jej můžeme přizpůsobovat i s umělými světelnými zdroji, pak je to obrovskou výhodou.

Přirozené-sluneční-světlo

Jak barevný odstín světla vzniká v praxi

 

Původní LED diody vznikaly postupně. Nejprve spatřila světlo světa červená dioda, později zelená a žlutá, nakonec se začala vyrábět i modrá dioda. A právě ta poslední je zásadní pro vznik bílého světla. Starší typy světelných zdrojů využívaly tři různě barevné čipy, které při vzájemném míchání tvořily bílou barvu světla. Technologie jde však kupředu a později se začaly vyrábět diody, které využívají k přeměně modrého světla na bílé prášek nazývaný luminofor. Díky vzácnému složení umí tato sloučenina přeměnit část modrého světla na žluté a  mísením modrého i žlutého světla vznikají různé odstíny bílého světla.

Jak zjistit barvu světla podle Kelvinů?

Když vybíráte svítidla, můžete se setkat se třemi základními odstíny bílého světla - teplým, denním a studeným. Tento samotný údaj vám však nenapoví tolik, jako Kelvinova stupnice. Čím vyšší je cifra v Kelvinech, tím se mění vyzařované světlo ze žluté, na neutrální bílé až studené. V porovnávací tabulce můžete vidět, v jakých hodnotách se který odstín světla pohybuje.

ccc

Jakou teplotu světla volit podle aktivity?

 Začneme u teplého odstínu světla, který je vhodný pro veškeré relaxační a odpočinkové činnosti. Teplé světlo dodává hřejivý pocit, navozuje útulnou atmosféru a připomíná svit hořících svíček. Teplou barvu světla však nevyužijete k aktivitám, u kterých je nutné se více soustředit a namáhat zrak.

Neutrální odstín, neboli denní, je vhodný do běžných místností, kde si například čtete, píšete, ale hodí se rovněž do kuchyně k vaření, nebo do koupelny a ke zrcadlům k úpravám vizáže. Denní světlo je mnohem ostřejší a můžeme díky němu vnímat barvy v okolí mnohem reálněji než se světlem teplým. Neutrální bílá barva světla se rovněž podílí na zlepšování soustředěnosti a neunavuje zrak. Proto se hodí i na nejrůznější pracoviště, do nemocnic a do škol.

Studená barva světla pomáhá zvýšit efektivitu práce, protože má povzbuzující účinky. Podílem studeného odstínu je větší část modrého světla, proto v nás vyvolává vyšší aktivitu. Nutno podotknout, že studené odstíny se do běžného domácího interiéru příliš nehodí. Dobře tuto barvu světla upotřebíte v dílnách, na průmyslových pracovištích, nebo třeba v garáži při vašich hobby koníčkách.

TIP: Nemůžete se rozhodnout pro konkrétní barvu světla? Prohlédněte si svítidla s unikátní technologií CCT, která umožňuje barvy měnit pomocí dálkového ovládání, nebo aplikace. Barvu světla i jeho intenzitu si tak můžete nastavovat podle aktuální situace i činnosti.

Odstín světla v domácím interiéru

Není jasně dáno, jakou barvu světla byste měli pro konkrétní typ místnosti volit. Avšak existují doporučení, podle kterých se můžete řídit a vytvořit si tak příjemné světelné scény i u vás doma. Pojďme si projít všechny běžné domácí místnosti a podle nich rozdělit, jaký odstín bílého světla se do které hodí.

Ložnice

Ložnice je místem odpočinku a relaxu. Měla by být útulná a poskytovat perfektní podmínky pro spánek. Víte, že naladit se můžete na kvalitní spánek i pomocí světla? Pokud zvolíte do ložnice nevhodnou teplotu chromatičnosti svítidel, pak je pravděpodobné, že se vám bude hůře usínat. Ideální volbou pro přípravu na odpočinek je svítit teplými odstíny světla. Nejen, že vás hřejivá barva světla uklidní a zrelaxuje. Teplá bílá barva světla obsahuje nejmenší podíl složky modrého světla, které pro spánek není vhodné. Do ložnice tedy doporučujeme rozhodně vybírat svítidla s teplou bílou barvou světla (2700 K – 3000 K).

Jak-barevný-odstín-světla-vzniká-v-praxi

Obývací pokoj

 

Obývací pokoj je většinou centrální místností veškerého dění v domácnosti. V podstatě se jedná o multifunkční část interiéru, ve které se odehrávají nejrůznější scénáře. Někdo využívá obývací pokoj pouze k odpočinku, jiný zde pořádá rodinné oslavy a nebo jej využívá jako domácí pracovnu. V obývacím pokoji doporučujeme různé teploty chromatičnosti kombinovat. Centrální svítidla je možné volit s denní barvou světla a doplňková světla mohou místnost zútulnit hřejivým teplým bílým světlem. Praktická jsou v tomto případě také CCT svítidla u kterých lze teplotu chromatičnosti nastavovat podle potřeby.

Kuchyň

 

Do kuchyně jednoznačně doporučujeme vybírat světelné zdroje s denní bílou barvou světla. Zejména pracovní plocha kuchyňské linky, na které se odehrává kulinářské mistrovské dílo, by měla být kvalitně osvětlena. Při krájení, pečení i vaření je potřeba se soustředit a především dobře vidět, aby se předešlo zranění. Denní světlo perfektně vykresluje všechny barvy, je intenzivní a pomůže vám skvěle vnímat prostředí i barvu pokrmů při vaření.

Dětský pokoj

 

V dětském pokoji se opět vyplatí vsadit buď na kombinaci denního a teplého bílého světla, nebo je možné sáhnout po chytrých svítidlech, u kterých můžete nastavovat barvu světla i jeho intenzitu. Při učení a psaní domácích úkolů malí studenti potřebují dostatek jasného světla, které ale zároveň neoslňuje a neškodí vyvíjejícímu se dětskému zraku. Svítidlo s denní barvou světla a kvalitním provedením pro tyto aktivity bude jasnou volbou. I ti nejmenší potřebují na hru vidět. Skvělé bude rovněž centrální svítidlo s teplotou chromatičnosti kolem 4 000 K. Když se však dětičky chystají ulehnout do postýlek, je potřeba naladit je k odpočinku a zklidnit jejich mysl. V takovém případě skvěle poslouží doplňková lampa s teplým světlem (do 3 000 K).

Koupelna

 

V koupelně kouzlí se svou vizáží jak muži, tak ženy. K tomu, aby váš zevnějšek vypadal dokonale, poslouží skvěle neutrální barva světla. Ještě lépe, pokud má světelný zdroj vysoké CRI které udává, jak moc jsme díky světlu schopni vnímat přirozené barvy. S takovými světly ženám neunikne jediná chybička při nanášení make-upu a mužům zase ani chloupek při holení jejich tváře. Pokud chcete v koupelně odpočívat a využívat ji jako malé osobní wellness centrum, můžete do okolí vany nebo sprchového koutu instalovat svítidla s teplým odstínem světla a dopřát si při vodní lázni pořádnou dávku relaxu.

Koupelna

Chodby a vstupní haly

 

Tady se vyplatí volit barvu světla mezi teplou bílou a neutrální bílou. Tyto části interiérů nejsou využívány po dlouhý čas. Nesetrváváme v nich déle, než je nezbytně nutné, proto je zcela na vašem uvážení, který odstín bílého světla zvolíte. Větší pozornost věnujte předsíním, ve kterých je umístěné zrcadlo. To by mělo být osvětlené neutrální bílou barvou, abyste se mohli pohodlně před zrcadlem upravovat.

Co je to teplota chromatičnosti a jakou barvu světla vybrat už nyní víte. Teď už stačí jen zvolit ta správná svítidla, která rozzáří váš interiér příjemným světlem. Vyberte si na našem e-shopu kvalitní svítidla s barvou světla podle potřeby. Nejste si jistí svým výběrem? Napište nám na info@ledsviti.cz a my se vám budeme obratem věnovat.

Číst článek
TOP 5: Úsporné vánoční LED osvětlení do interiéru i exteriéru
TOP 5: Úsporné vánoční LED osvětlení do interiéru i exteriéru

Advent bez světelných dekorací, jako by ani nebyl. Možná přemýšlíte, jak letošní Vánoce rozsvítit o něco úsporněji, vzhledem k vysokým cenám energií. Máme pro vás dobrou zprávu, protože s LED světýlky můžete! Ať už se chystáte ozdobit vánočním osvětlením váš domov, vaše město, kancelář či obchod, LED technologie vaši peněženku rozhodně nezruinuje. Spíš naopak.

Úsporné vánoční LED osvětlení do interiéru i exteriéru

Kouzelné Vánoce s útulnou atmosférou si můžete vytvořit i u vás doma či v podniku, a to s pomocí vánočních LED světelných dekorací a ozdobeného stromečku, kterému nebude chybět zářivý světelný LED řetěz. Přinášíme vám článek plný inspirace a tipů na 5 TOP dekorací, díky nimž vytvoříte u vás doma útulné a hřejivé prostředí podporující dobrou náladu. Pojďte se s námi naladit na advent plný radosti, smíchu, dobrých skutků a blikajících vánočních světýlek.

Výhody vánočních LED světel

Běžné žárovky na ozdobných světelných řetězech jsou neúsporné a rozhodně se mohou citelně promítnout ve výsledném rozpočtu energií. Svítit o letošním adventu hospodárněji, to je oč tu běží. Navíc zastaralé světelné technologie mohou kvůli tendenci k přehřívání se vést k požáru. LED vánoční dekorativní světla jsou ale jiná. Díky moderní technologii se osvětlení nezahřívá a je mnohem úspornější. LED technologie je výjimečná také v tom, že funguje za extrémně vysokých i nízkých teplot. Mráz tedy rozhodně nenaruší jejich funkčnost. Světýlka proto letos nezavrhujte, jen rozsviťte své domovy, zahrady a podniky s úspornější technikou LED. Máme pro vás pár tipů na vánoční dekorace, které můžete zakoupit na našem e-shopu. Pojďte je s námi omrknout.

1. Světelné řetězy

S tímto druhem vánočního osvětlení vykouzlíte vždycky velkou parádu. Protože se řetězy skvěle přizpůsobují, můžete být ve zdobení velmi kreativní. Se světelnými řetězy vytvoříte různé tvary i obrazce na oknech. Můžete je obtočit kolem parapetů a zábradlí, nebo s nimi vytvoříte světelný efekt připomínající padající sníh. Nezapomeňte, že při používání venku by měla mít vánoční světýlka dostatečný stupeň krytí. Zároveň také trvejte na kvalitě, protože řetězy neznámých značek mohou být sice levné, ale závadné. Praktické časovače, se kterými můžete světýlka pořídit, vám pomohou také s úsporou. Sama se vypnou po časovém úseku a nesvítí až do ranních hodin. Světelné řetězy vybírejte v nejrůznějších barevných provedeních. Preferujete teplé hřejivé světlo, nebo raději studené, připomínající ledovou zimu? Rádi byste nechali rozzářit stromeček různými odstíny světla? Pořiďte si u nás světýlka podle vašeho gusta.

Světelné-řetězy

Světýlka jsou tradiční součástí adventu již od nepaměti. Ani letos by neměla chybět!

2. Velké světelné dekorace na zahradu

Vytvořte si na své zahradě výjimečnou pohádkovou atmosféru, která vás jistojistě naladí na vánoční čas. Velké světelné dekorace, jako například sob se saněmi, obří sněhulák, nebo medvídek s vánoční čepicí, vám budou zpříjemňovat vyčkávání na Ježíška. Ozdobit s nimi nemusíte pouze zahradu. Velké světelné dekorace se hodí i do altánů, na terasy nebo balkóny.

Velké světelné dekorace na zahradu

Svítící vánoční sob rozzáří vaší zahradu, nebo balkón.

3. Ozdoby s LED světlem

Teplé huňaté ponožky, hrnek oblíbeného horkého nápoje, v televizi oblíbená vánoční pohádka a adventní odpočinek v rodinném kruhu. Přesně tak by měly Vánoce vypadat. Bez ozdob a světýlek by to však nebylo ono. Vyzdobte svůj interiér nápaditými dřevěnými ozdobami ve tvaru komety, pořiďte si dřevěný svítící betlém, nebo strom. Pak už si jen vysnít pořádnou sněhovou nadílku a příjemná sváteční atmosféra vás určitě nemine.

TIP: Ozdobte svůj dům netradičními světly. Nemusíte nutně volit pouze světelné řetězy. Vyzdobit kabátek vašeho domu můžete i s LED pásky. Skvěle se hodí takové, které mají teplý odstín světla, ale můžete volit i studené tóny, které vykouzlí ledový efekt. Se zdobením můžete začít od střechy a podsvícené okenní parapety LED pásky budou vypadat také moc hezky.

4. Svítící girlandy

S vánoční svítící girlandou můžete dozdobit co vás jen napadne. Můžete s ní kopírovat tvar zárubní, nebo ji zavěsit kolem krbu. U nás na e-shopu naleznete originální girlandy z tradičních přírodních materiálů, protože přírodniny ty k letošním Vánocům rozhodně patří.

5. Vánoční hvězdy

Vánoční dekorace, která rozhodně nesmí chybět. Hvězdy jsou symbolem světla a neděje. Proto bychom na ně neměli zapomínat v období adventu. Zařadit do výzdoby je můžete v různých podobách. Světelné skládané hvězdy jsou hitem Vánoc již řadu let. Ani letos tomu nebude jinak. A pokud ji ještě nemáte, je nejvyšší čas si dekoraci pořídit. Kromě těchto pořídíte v našem internetovém obchodě i světelné hvězdy dřevěné, nebo dokonce velkou kometu.

Vánoční hvězdy

Vánoční světelná hvězda, symbolizující naději, by měla být součástí letošních svátků. Navíc je to krásná ozdoba, která rozjasní každý interiér.

Advent už je za dveřmi

První svíčku na adventním věnci zapalujeme už 27. listopadu. Krásnou výzdobu si můžete užívat až do konce roku. Kreativitě se na Vánoce meze nekladou a nic není zakázané. Atmosféru Vánoc nevyjádříte lépe, než s hromadou světýlek a dekorací. Nechte vklouznout vánoční náladu do vašich domovů. Na zdobení už je ten nejvyšší čas!

Číst článek
Stmívače pro LED osvětlení: Jaké vybrat a proč regulovat světlo?
Stmívače pro LED osvětlení: Jaké vybrat a proč regulovat světlo?

Komfort v domácím prostředí i na pracovišti můžete zvýšit mnoha způsoby. Na jeden bychom však zapomínat neměli. Kvalitní osvětlení přináší spoustu benefitů. Když se rozhodnete pro regulovatelné zdroje světla, můžete s jejich pomocí vytvořit dokonalou atmosféru pro každou příležitost. Navíc ušetříte další finance navíc. V čem tkví kouzlo LED stmívatelných zdrojů, jaké příslušenství potřebujete a jakou metodu stmívání svítidel zvolit? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Stmívače-pro-LED-osvětlení_Jaké-vybrat-a-proč-regulovat-světlo

 

Stmívatelné osvětlení je skvělou volbou pro flexibilní regulaci světelné intenzity, kterou můžete využívat kdekoliv. Se stmívatelným osvětlením bude atmosféra vždycky perfektní, ať už budete potřebovat jasné světlo k pracovním výkonům, nebo budete chtít relaxovat se svou drahou polovičkou za tlumeného světla u romantické komedie.

Co ke stmívání osvětlení potřebujete?

V první řadě, když se rozhodnete pro regulaci intenzity světla, budete potřebovat stmívatelné světelné zdroje. Na trhu je celá řada svítidel, která mohou být stmívatelná, ale taky nemusí. Ověřte si proto, že jste si skutečně zakoupili stmívatelnou žárovku, bodovku, LED pásek či jiný druh svítidla. Většinou najdete tento údaj přímo na obalu produktu. Pokud nakupujete osvětlení v internetovém obchodě, hledejte v parametrech, zda je svítidlo stmívatelné. U našich produktů toto označení spatříte už při prvním pohledu na světelný zdroj v nabídce. Označení stmívatelného svítidla si můžete všimnout v prvním produktovém obrázku.

Když máte správný světelný zdroj, který je stmívatelný, budete vybírat kompatibilní stmívač pro vybraný světelný zdroj. Stmívačů je na trhu celá řada a nemusí být úplně jednoduché se v nich vyznat. Důležité je vědět, pro který stmívač je vaše svítidlo vhodné. Základními parametry, které byste při výběru správného stmívače měli brát v potaz, jsou minimální zátěž a zároveň typ zátěže, s níž dimmer pracuje.

Triakové stmívače

Nejběžněji používané v drtivé většině domácností jsou stmívače triakové. Tento druh stmívačů je kompatibilní se spousty typů LED svítidel. Většinou jsou instalovány místo klasických vypínačů a ovládání světelné intenzity s jejich pomocí probíhá nastavováním otočného kolečka. Výhodou triakových stmívačů je možnost pozvolné regulace světla od 0 % až do 100 %, podle vybraného světelného zdroje.

 triakové-stmívače2

Některé triakové stmívače jsou spárovatelné s ovladači z řad technologie dimLED. Není tak nutné mít ke každému systému dálkový ovladač zvlášť, ale pro všechna zařízení vám postačí pouze jeden.

Digitální stmívání

Do moderních automatizovaných domácností, podniků a kanceláří se hodí digitální řízení osvětlení. Nejvyužívanější je v tomto případě DALI systém, díky kterému můžete mít své osvětlení plně pod kontrolou. Systém DALI je ve většině případů instalován do elektrického skříňového rozvaděče. Digitální řízení osvětlovacích systémů umožnuje nejen osvětlení plynule stmívat, ale také:

  • Vypínat i zapínat.
  • Měnit teplotu chromatičnosti.
  • Ovládat jednotlivé okruhy svítidel.
  • Vytvářet různé světelné scény v závislosti na denní době, činnosti nebo situaci.

     

Step dimming

U některých stmívatelných svítidel lze využít stmívaní step dimming, které funguje na principu krokového stmívání. Při různé frekvenci zmáčknutí vypínače osvětlení je regulována intenzita světla v různých procentuálních mírách, které jsou konkrétním výrobcem přednastaveny. V praxi to vypadá tak, že když svítidlo zapnete a následně vypnete a zase zapnete, sníží se jeho svit třeba na 75 %. Při následném vypnutí a zapnutí se jas zreguluje na 50 % a při dalším na 25 %. Nevýhodou tohoto druhu stmívání je, že si stmívače nepamatují poslední nastavení intenzity světla. Někomu může být zároveň nepříjemné zdlouhavé překlikávání při stmívání na požadovanou intenzitu.

Analogové stmívání

Analogové stmívání své využití nachází zejména u větších osvětlovacích systémů pro průmyslové haly, sklady, nebo výrobny. V tomto případě je využita sběrnice, která reguluje hladinu osvětlení v rámci napětí 1 - 10V. Opět lze plynule nastavovat intenzitu světla od 1 % - 100 %.

Chytré stmívání

Tento princip stmívání a řízení osvětlení je momentálně velmi populární. Využívá se v běžných domácnostech a je oblíbený, protože není nutné zasahovat do elektroinstalace. V podstatě si stačí pořídit chytrý světelný zdroj (žárovku či svítidlo) a zvolit chytrý systém, pomocí kterého budete své osvětlení regulovat (například Apple HomeKit, Zigbee, Philips Hue). Komunikace mezi světelným zdrojem a aplikací funguje na bezdrátové bázi. U těchto svítidel lze ve většinou rovněž regulovat intenzitu světla, měnit barvu světla, ukládat oblíbená nastavení a osvětlení vypínat i zapínat.

Přímo stmívatelná svítidla

Řešením mohou být také světelné zdroje, které mají stmívač již přímo integrovaný a lze je řídit například pomocí dálkového ovladače, nebo chytrého telefonu. Obrovským benefitem svítidel se stmívačem je, že nemusíte řešit, jaký typ dimmeru pořídit, aby byl se svítidlem kompatibilní. Zároveň není nutné provádět úpravy elektrických rozvodů. Stačí pouze svítidlo nainstalovat a podle návodu se naučit jej ovládat. Na našem e-shopu naleznete například stmívatelná stropní svítidla, nebo LED panely, které dodáváme již přímo s ovladačem. Nejen že je možné u těchto svítidel regulovat intenzitu světla, pokud se jedná o svítidla s technologií CCT, je možné také měnit teplotu světla od teplé bílé po studenou barvu světla.

Přímo-stmívatelná-svítidlaStmívatelné osvětlení na pracovišti

Pořízení stmívatelného osvětlení do kanceláří, podniků, nebo do obchodů, může mít své výhody. Svým zaměstnancům zvýšíte pracovní komfort. Pokud budete měnit intenzitu světla během pracovní doby podle přirozeného denního světla, vaši pracovníci budou efektivnější a zároveň se můžete podílet na jejich dobré náladě. Regulace světla v různou denní dobu totiž napomáhá přirozeným biorytmům, pro které jsou lidé od přírody nastavení. V ranních hodinách bychom měli být nejvýkonnější, proto by intenzita světla měla být nejvyšší. Naopak čím více se blíží pracovní doba k večerním hodinám, je vhodné intenzitu světla ubírat. Další výhodou je větší úspora nákladů za energie. Se stmívatelnými svítidly můžete uspořit o dalších 20 % za energie navíc. Jak? Je to jednoduché. Úspora spočívá především v tom, že svítidla nenecháte svítit celý den na plný výkon, ale pouze tehdy, když je to opravdu potřeba.

Stmívatelné osvětlení doma

Domácí podmínky se často mění. Jednou si chceme užívat chvilek odpočinku, zatímco jindy pořádáme bujarou oslavu s přáteli. Jindy zase doháníme pracovní resty v domácí pracovně a v jiné dny si chceme naopak dopřávat příjemné atmosféry v rodinném kruhu, nebo se svou drahou polovičkou. Kontrasty těchto situací jsou obrovské. Některé jsou intenzivnějšího charakteru, jiné zase klidnější. A přesně proto je potřeba navodit správnou náladu, k čemuž vám skvěle dopomůže regulovatelné osvětlení. Intenzitu světla si můžete měnit podle aktuálního dění ve vašem domově. Vytvořte si světelné scény podle potřeby a užívejte si příjemných chvilek pokaždé se správně naladěným světlem.

Stmívejte kdekoliv

Ať už pořizujete stmívatelnou lampičku, nebo se chystáte automatizovat osvětlení v moderní domácnosti, rozhodli jste se pro správnou cestu. Stmívatelné osvětlení přidá vašemu interiéru dokonalosti. Pokud potřebujete se stmívatelným osvětlením, nebo s výběrem stmívače poradit, můžete se na nás obrátit. Napište nám na info@ledsviti.cz a my se vám budeme obratem věnovat. Vyberte si z naší bohaté nabídky kvalitních stmívatelných svítidel, stmívačů i ovladačů.

Číst článek
Vyberte správná svítidla na nízký strop. Zjistěte, jaká se naopak do nižších interiérů nehodí
Vyberte správná svítidla na nízký strop. Zjistěte, jaká se naopak do nižších interiérů nehodí

V interiéru s nízkým stropem si nemusíte vůbec připadat stísněně. Stačí znát pár jednoduchých triků a zvolit vhodné osvětlení, které celé prostředí opticky zvětší. Pojďte se společně s námi v dnešním článku dozvědět, jaká svítidla pro nízké stropy vybrat a která nikoliv.

svitidla-na-nizky-strop-LEDsviti

Trendem posledních let jsou stále častější přání na snížené stropy při rekonstrukcích bytů či v novostavbách. Snižování původních betonových stropů v bytových jednotkách je nejčastěji prováděno pomocí sádrokartonových podhledů. S takovou revitalizací je však potřeba dopředu myslet nejen na samotné snížení stropu, ale také na rozvody elektroinstalace a osvětlení, které je vhodné dobře naplánovat.

Dalšími typickými prostory s nízkými stropy jsou podkrovní byty. V těchto kouzelných interiérech však ještě navíc mohou komplikovat vhodnou volbu svítidel zkosené zdi kopírující tvar střechy domu. Když však víte, na co je potřeba před nákupem svítidel myslet a jaké konkrétní druhy světel zvolit, rázem zjistíte, že je vlastně i osvětlování těchto interiérů celkem zábavné. I v podkroví se dá vytvořit příjemné prostředí a v místnostech s nižšími stropy a šikmou plochou nemusí být v zásadě osvětlování problematické.

Světlá výška

Pojem světlá výška můžeme jednoduše definovat jako prostor, který měříme od podlahy až po hranu stropu. V bytových domech by měl mít klasický strop od podlahy výšku 2,6 metrů. V rodinných domech pak 2,5 m a v podkroví 2,3 m. Pakliže je výška vašeho stropu nižší, jedná se o snížený strop, v případě podkroví je tato norma už sama o sobě nízká. Do takových prostor je nutné volit adekvátní a praktické osvětlení.

Jaká svítidla zvolit?

Lustry mohou být sice krásnými designovými doplňky a hlavními svítidly zároveň, jenže na nízké stropy se vůbec nehodí. Zabírají spoustu místa v prostoru, tudíž by vám mohl lustr v interiéru dokonce překážet. Závěsná svítidla doporučujeme instalovat spíše na vyšší stropy a do interiérů s dostatečnou rozlohou.

Na nízké stropy jsou perfektní volbou přisazená svítidla a stejnou úlohu splní světla zápustná, nebo vestavná. Přisazená světla mohou skvěle nahradit klasické lustry. Navíc stále můžete svůj strop ozdobit designovým doplňkem, protože přisazená svítidla vyberete všemožných tvarů i barev. Výhodou však je, že takové svítidlo vám nebude zasahovat do už tak zmenšeného prostředí. Jedná se o vhodnou alternativu závěsných svítidel.

Vestavná svítidla mohou doplňovat hlavní osvětlení, ale v dostatečném počtu a výkonu poslouží i jako centrální osvětlení interiéru. Využití nacházejí zápustná světla především v sádrokartonových podhledech a zdech. Pokud hledáte moderní, ale nerušivé osvětlení, jsou vestavná svítidla ta pravá. A jaké konkrétní druhy svítidel se na nízké stropy hodí?

LED panely

Ať už zvolíte luxusní designové přisazené LED panely, nebo elegantní vestavné, obě varianty dokonale splní svůj účel. Kouzlo přisazených LED panelů spočívá především v jejich praktičnosti. Nahrazují lustry, avšak do menšího prostoru téměř nezasahují. LED panel je přisazen přímo ke stropu a přívodní kabel nikde nepříjemně nevyčnívá a nepřekáží. Světlo, které LED panely vyzařují je rovnoměrně rozložené, díky dokonalému rozmístění diod uvnitř panelu, jež svítí z boku na střed a přes optické vlákno a mléčný kryt je vyzařované světlo rozptýlené do všech stran stejně.

LED-panely_LEDsviti

Přisazené LED panely skvěle vypadají na stropech nízkých i vysokých. Mají muší hmotnost, proto se hodí i na sádrokartonové stropy.

Další možností, jak osvětlit místnosti s nízkými stropy, jsou vestavné LED panely, které jsou po nainstalování zároveň v jedné linii se stropem. Jejich výhodou je tedy hlavně kompaktnost i možnost úplného ukrytí elektroinstalace do snížených sádrokartonových stropů. Prioritou při výběru svítidel do nízkých interiérů je tedy především jejich praktičnost.

Nástěnná svítidla

Tento typ svítidel se hodí do všech místností, malých i velkých, s nízkými i vysokými stropy. Podle toho, jakou konkrétní nástěnnou lampu vyberete, můžete vytvořit na stěně ambientní i hlavní osvětlení prostoru. Když zvolíte lampu v zajímavém designovém provedení, bude zdobit váš interiér další hezký doplněk navíc.

Bodovky

Bodová světla jsou oblíbená už po dlouhá léta. Mají nestárnoucí design a opět je uplatníte v sádrokartonových stropních konstrukcích. Bodovky můžete zakoupit pevné, ale také s výklopným mechanismem, který umožňuje flexibilně směřovat úhel svitu přesně na místo, které potřebujete aktuálně nasvítit. S velkou oblibou se využívají nejen v běžných místnostech, ale také na toaletách a v koupelnách. V těchto místnostech si jen pohlídejte, zda mají dostatečně vysoké krytí, pokud se chystáte svítidla instalovat v blízkosti vody, nebo na vlhká místa. Minimální krytí v koupelnách by měla mít svítidla IP44.

Stojací lampy

Perfektním zdrojem světla mohou být stojací lampy. U tohoto typu svítidel je potřeba promyslet, jestli máme dostatek místa pro jejich umístění. Nějaké místo totiž jistojistě zaberou. V menších místnostech mohou sloužit jako hlavní zdroj světla. Ve větších prosvítí tmavá zákoutí. Důležité je, že pro lampy nepotřebujete využít vůbec strop. Proto si s nízkým stropem v tomto případě nemusíte vůbec lámat hlavu.

Stojaci-lampy_LEDsviti.cz_1

Vkusná stojací lampa může plnit úlohu hezkého designového doplňku, zároveň však zastane funkci hlavního svítidla v místnostech s nízkými stropy, nebo v podkrovních bytech.

Další triky, které opticky zvětší místnost

V interiérech s nízkými stropy vsaďte na světlé barvy zdí i stropů. Tmavé barvy prostředí dokáží ještě více zmenšit. Nábytek vybírejte ve světlém dřevě, nebo dekoru. Pamatujte vždy na to, že malé prostory pro vzdušní světlé tóny, ať už vybíráte skříňku, podlahu či volíte barvu výmalby. A nezapomeňte na zrcadla! Ta dokáží perfektně odrážet světlo, ať už denní, nebo umělé.

Doplňková světla interiér zútulní

S celkovým osvětlením interiéru si vyhrajte. K dekorování nábytku i polic vám poslouží LED pásky. Ty ostatně mohou tvořit i část osvětlení po obvodu stropních podhledů. Jejich flexibilita umožňuje osvětlení téměř čehokoliv v interiéru, od podlahy až po strop. Vyberte si také hezkou stolní lampu, kterou můžete umístit nejen na pracovní stůl, ale třeba na komodu, nebo do regálu.

Světlo hraje důležitou roli

V nízkých místnostech je důležité osvětlení předem naplánovat a vybírat přesně takové typy svítidel, které v prostoru nebudou překážet. Nyní už víte, jaké osvětlení se do interiéru s nízkými stropy hodí. Vyberte si u nás na e-shopu z široké nabídky svítidel, která rozsvítí menší i velké domovy!

Číst článek
Energetické štítky: K čemu slouží a jak se v nich vyznat?
Energetické štítky: K čemu slouží a jak se v nich vyznat?

Energetické štítky jsou spotřebitelům perfektním ukazatelem na úspornější výrobky evropského trhu. Setkáváme se s nimi, když kupujeme pračku, ledničku, nebo televizor, ale pomáhají nám také například při výběru světelných zdrojů. Hlavním úkolem energetických štítku je především vyjádřit spotřebu elektřiny daného výrobku a dopomoci zákazníkům s výběrem účinnějšího produktu. Štítkování v minulém roce prošlo některými inovacemi. V tomto článku se dozvíte, proč se osvětlení štítkuje a poradíme vám, jak se v energetických štítcích vyznat, nebo na co nového v jejich vizuálním zpracování narazíte.

Enrgetické-štítky_LEDsviti

Energie jsou drahé a snižování cen v nedohlednu, přesto však světlo v našich domovech, na pracovištích, v obchodech a ostatních komerčních prostředích potřebujeme každý den. Bez něj bychom se rozhodně neobešli. Potřebujeme ho k vnímání okolního prostředí, k bezpečnému pohybu, k práci a k ostatním každodenním aktivitám. Bez světla bychom neprovedli běžnou hygienu, ani neuvařili dobrou večeři. Dobrou zprávou je, že můžete vybírat osvětlení maximálně efektivní a úsporné. Dokonce to jde i velmi jednoduše. Nemusíte trávit hodiny ponoření do technické literatury zaměřené na svítidla, stačí se jen vyznat v energetických štítcích. Pojďme se společně na tuto problematiku zaměřit.

K čemu energetický štítek slouží?

Hlavním úkolem energetického štítku u svítidel i jiných spotřebičů je poskytnout rychlý přehled zákazníkům o jejich energetické náročnosti. Stačí tedy pouhý pohled na energetický štítek a hned by mělo být jasné, zda se jedná o hospodárný produkt či nikoliv. Dalším cílem těchto informačních cedulek je podle Ecodesignu zřetelnost informací o spotřebě, ale zároveň by měly motivovat ostatní výrobce k dalšímu zdokonalování a zefektivňování svých produktů.

Jak se štítkování vyvíjelo historicky?

Jedny z prvních štítků, které se používaly v roce 2011, se týkaly pouze nesměrových světelných zdrojů. Postupem času se však začala pravidla týkat směrových i nesměrových svítidel a samotné štítky procházely různými inovacemi. Od září roku 2013 bylo zavedeno nařízení, které nově definovalo povinnost štítkování také svítidel směrových, jejichž hlavním parametrem hodnocení energetické náročnosti se stal světelný tok. Dále se také oproti předešlému štítku přidaly ke kategorii A ještě plusové třídy A+, a A++ od kterých se nicméně v loňském roce upustilo a od 1.9.2021 vstoupily v platnost zcela nové štítky, na kterých naleznete přehlednější rozdělení tříd náročnosti od A až po G. Plusové kategorie upadly v zapomnění, protože působily spíše nepřehledně a zmatečně.

Co by měl splňovat každý dodavatel na světelném trhu v EU?

Pokud nakupujete svítidlo registrované v Evropské unii, měl by mít každý balený světelný zdroj vytištěný energetický štítek přímo na balení. V prodejnách a showroomech jsou obchodníci povinni štítek umístit k vystaveným světelným zdrojům. Pokud vybíráte osvětlení v internetovém obchodě, měl by být štítek, stejně jako na kamenné prodejně, vystaven u produktu taktéž.

Co-by-měl-splnovat-každý-dodavatel

Energetické štítky musejí mít všechny světelné zdroje, kromě uvedených vyjímek, na které se tato povinnost nevztahuje.

Co když štítek u svítidla nemůžete najít?

Dejte pozor, abyste nezaměnili pojmy a především tipy světelných zdrojů. Energetický štítek společně s registrací v evropské databázi EPREL musí být součástí pouze světelných zdrojů, nikoliv svítidel s vyměnitelným světelným zdrojem. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pod pojmem světelný zdroj se rozumí například žárovka, LED modul, zrcadlo s osvětlením či výbojka. Naopak pod výrobkem s vyměnitelným světelným zdrojem můžete hledat klasická svítidla, u kterých lze světelný zdroj skutečně vyměnit pomocí běžného nářadí a spadají do této kategorie zároveň svítidla s objímkou do kterého se světelné zdroje umisťují.

Produkty definované jako výrobky obsahující světelné zdroje energetický štítek musí obsahovat pouze pro vyměnitelný světelný zdroj. Vztahuje se na ně povinnost registrovat je do EU databáze a v přiloženém návodu by měla být slovně uvedená energetická třída obsaženého světelného zdroje. Nenechte se tedy zmást pokud u některých výrobků energetické štítky chybí.

Jakými změnami energetické štítky prošly?

Už jsme se zmínili o upravení přehlednosti jednotlivých tříd, kdy byly odstraněny třídy A+ a vyšší plusové. Nyní na štítku od loňského září naleznete pro větší přehlednost už pouze třídy A, B, C, D, E, F a G. Příčinou této konkrétní inovace je, že některé produkty „spadly“ až o tři třídy níže a je to v celku logické, když byly nahrazené plusové kategorie za nová označení.

QR kód

Úplnou novinkou energetických štítků je QR kód, který vás po načtení chytrým telefonem přesměruje do evropské produktové online databáze EPREL, ve které je možné získat veškeré informace o spotřebičích a svítidlech uvedených na EU trh. Díky této možnosti si nyní můžete produkty mnohem snadněji a rychleji porovnat, než tomu bylo doposud. Navíc získáte další technické údaje o výrobku, které by vás mohly při nákupu zajímat. Povinností každého výrobce a dovozce pro EU trh je registrovat v této databázi spotřebiče i světelné zdroje, které pod tento závazek spadají.

QR-Kod

QR kód zpřístupní spotřebitelům více informací o vybraném produktu. Zákazníci si nyní mohou ověřovat pravdivost všech uvedených informací výrobcem.

Co zůstává?

U štítků nadále naleznete ukazatele spotřeby světelných zdrojů, který se nachází v levém spodním rohu štítku, hned vedle QR kódu. Spotřeba je uváděna v kWh za 1000 hodin. Samozřejmě nechybí ani označení výrobku a konkrétního výrobce. Barvy jednotlivých energetických tříd zůstávají také totožné. Zelená tedy znamená nejúspornější produkt, zatímco červená barva skupiny označuje mimořádně nehospodárné spotřebiče a světelné zdroje.

Jakých tipů svítidel se tyto povinnosti netýkají?

Do štítkování nespadají například barevně laditelná svítidla. Jedná se o světelné zdroje, které mohou produkovat jinou barvu světla, než bílou. Jako příklad můžeme uvést třeba RGB LED pásky. Zmínit však musíme, že už se do této kategorie nevztahují například CCT svítidla, u kterých je možné přepínat jednotlivé bílé odstíny světla - od teplé bílé, až po studenou bílou. Dále není povinné štítkovat svítidla s nižším světelným tokem, pod 60 lm. Této nutnosti se také vyhýbají svítidla s extrémně vysokým světelným tokem nad 82 000 lm a například svítilny, které jsou napájené pomocí baterií.

Jsou štítky přínosné, nebo ne?

Díky štítkům se můžete nejen lépe orientovat v jednotlivých světelných zdrojích, kterých na světelném trhu není v současné době málo. Můžete mít také jistotu, že kupujete skutečně produkt, který podléhá kontrole a udává pravdivé informace.

Teď už víte, jak vám energetické štítky mohou usnadnit orientaci na trhu a jak po loňské úpravě vypadají. Nakupte si účinné světelné zdroje v té nejúspornější možné energetické třídě. Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu info@ledsviti.cz, nebo nám jednoduše zavolejte. Rádi se vám budeme věnovat.

Číst článek
Osvětlení jako ideální vánoční dárek pod stromeček
Osvětlení jako ideální vánoční dárek pod stromeček

Vánoce se blíží a nastal nejvyšší čas začít nakupovat dárky. Už víte, co nadělíte vašim nejbližším? Češi podle průzkumu nadělují praktické i nepraktické dárky. Letošní Vánoce budou ale trochu jiné - a to především dražší. Praktické dárky se tak hodí víc než kdy jindy. Co byste řekli tomu, otevřít si pod stromečkem třeba stolní lampu do pracovny?

LED-osvětlení-jako-vánoční-dárek

Tipy na vánoční dárky plné světla

Světlo je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Světlo v tomto podání představuje symbol míru, přátelství a naděje. Proto je vhodné své blízké obdarovat světlem, i když v modernějším pojetí. Každý z nás totiž v domácnosti svítí. Například LED osvětlení může být skvělým a praktickým dárkem pod stromeček. Podívejte se na naše jedinečné tipy.

Stolní lampa

Právě stolní lampa je značně univerzální. Její využití je samozřejmě na psacím stole, ale třeba také jen jako dekorace, navíc je možné ji použít třeba na nočním stolku. Stolní lampa může být moderní, ale také tradiční. Některé lampy na stůl jsou navíc opravdu chytré - můžete si na nich pohodlně nastavit nejen jas, ale také barvu světla, která výrazně ovlivňuje naši produktivitu.

Stolní lampa tak může být ideálním dárkem pro děti školního věku, pro studenty, ale také pro starší pracující. Krok vedle neuděláte ani s designovými stolními lampami. Pozor si při výběru dejte především na to, aby lampa nebyla oslňující. Moderní LED stolní lampy mají navíc nízkou spotřebu a účinnost světle je okolo 90 %. Kromě toho jsou LED diody šetrnější k našemu zraku a nehřejí.

Stolní-lampa-se-hodí-prakticky-všude

Stojací lampa

Ikonické jsou stojací lampy. Zpravidla se využívají jako sekundární osvětlení obývacího pokoje. Stojací lampy jsou designové a moderní, takže se skvěle hodí například k pohovce a dalšímu vybavení vašeho obýváku. Vytváří příjemnou až intimní atmosféru podle toho, jakou má světlo chromatičnost a intenzitu. Dobře se kombinuje s dalšími typy vedlejšího osvětlení, jako jsou například nástěnná světla, LED pásky a jiná svítidla.

Některé stojací lampy můžete snadno ovládat pomocí dálkového ovladače, případně pak pomocí aplikace v chytrém telefonu. Často to umí už od výroby, jindy stačí jen vyměnit LED žárovku, kterou je možné propojit s telefonem. Nejoblíbenějším materiálem stojacích lamp je kov, dřevo, papír a plast. Výběr je opravdu velký.

Stojací-lampy-jsou-skvělou-dekorací-obývacího-pokoje

Náhradní LED žárovky

Průzkumy stále ukazují, že ještě stále jsou ve velké míře v domácnostech používány nevhodné žárovky. To se může letošní Vánoce prodražit, vzhledem k vysokým cenám elektřiny. Kdysi úsporné žárovky už dávno tolik úsporné nejsou. Nejlepším možným zdrojem osvětlení jsou v současnosti LED žárovky. Pokud znáte někoho, kdo ještě stále používá staré typy žárovek, obdarujte ho novými LED žárovkami. Je to praktický dárek, který dotyčnému pomůže ušetřit. Staré osvětlení mění firmy a mnohé domácnosti, protože je to rychlý a relativně levný způsob, jak snížit náklady na energii.

Neostýchejte se darovat LED osvětlení

Darovat LED osvětlení nebylo úplně běžné, ale nic na tom není. Je to úplně stejné, jako když někomu darujete oblečení nebo třeba elektroniku. Osvětlení je součástí našich domovů, a navíc opravdu kvalitní LED osvětlení je často skvělým pomocníkem nejen v pracovně, ale také v kuchyni nebo kdekoli jinde. Dokonce je velmi praktické, protože ho obdarovaný bude používat denně.

Nezapomeňte si na Vánoce osvětlit dům

Součástí Vánoc jsou samozřejmě různé světelné dekorace. Svítící betlémy, hvězdy, světelné řetězy a další. Takové vánoční osvětlení vypadá opravdu krásně. Může být ale zároveň velmi energeticky náročné. Proto doporučujeme dívat se i tady na energetickou náročnost a ideálně si vybírat vánoční osvětlení z kategorie A. Ovšem nejde jen o vánoční kouzlo v interiéru.

Vánoční-osvětlení-a-náhradní-žárovky-na-stromeček

Venkovní vánoční osvětlení

Pokud máte dům, rozhodně by nemělo chybět ani venkovní vánoční osvětlení. To jsou především různé světelné řetězy, rampouchy, hvězdy a podobně, které se umísťují okolo domu. Pokud máte zahradu, nezapomeňte na ni. Například vzrostlé stromy obalené do vánočních světýlek vypadají naprosto fantasticky.

Náhradní žárovky na stromeček

Doporučujeme mít v zásobě také náhradní žárovky na stromeček. Někdy se může stát, že se jedna rozbije a následně se naruší celý obvod, takže přestane svítit klidně polovina vánočního stromečku. To může rozmrzet nejen dospělé, ale natož děti. Proto je vhodné doma mít alespoň pár náhradních žárovek na stromeček, abyste se takové nepříjemnosti vyhnuli.

Číst článek
Kolejnicové osvětlovací systémy: Jak na ně a kam se hodí?
Kolejnicové osvětlovací systémy: Jak na ně a kam se hodí?

Kolejnicové – lištové systémy jsou neocenitelnými pomocníky při osvětlování komerčních prostředí, pracovišť i domácností. Perfektně se hodí všude tam, kde se často mění expozice, nebo vystavované zboží. Díky třífázovým lištám jednoduše nasvítíte kdykoliv a cokoliv, protože se svítidly v kolejnici můžete snadno pohybovat z místa na místo a umisťovat je do potřebné polohy. Pokud na lištu připojíte svítidlo s pohybovým kloubem, můžete s ním nejen pohybovat v liště, ale také směřovat úhel svitu přímo na objekty, nebo výstavky, které zrovna potřebujete nasvítit.

Lištové LED reflektory

Potřebujete s osvětlením často hýbat a měnit směr světla? Vlastníte obchod, kde se často mění vystavené kolekce, nebo provozujete showroom, ve kterém neustále upravujete expozice, které potřebujete dobře nasvítit? S klasickými pevnými svítidly to půjde jen těžko, ale máme pro vás řešení. Jsou jím třífázové kolejnicové systémy.

Jak třífázové lišty fungují?

Variabilita kolejnicových systémů pro svítidla je tím největším benefitem, který díky tomuto principu osvětlování získáte. Systém se skládá z třífázových lišt, které zvolíte podle potřebné velikosti - dostupné jsou v provedení 1 metr, nebo 2 metry. Pomocí spojek můžete jednotlivé kolejnice vzájemně propojovat a vytvořit si například sestavu osvětlení ve tvaru čtverce či obdélníku, nebo jiném. K připojení na přívod elektřiny budete potřebovat koncovku s přívodem.

3197_0_zavesne_lanko_3f_pro_trifazovou_listu_barva_cerna_uvodnifoto                  lanka_bílá

V jednom rozvodu můžete vytvořit až tři samostatné okruhy svítidel, proto se tyto systémy nazývají třífázové. Jednotlivé okruhy pak lze ovládat každý zvlášť. Lišty se připevňují pomocí závěsných lanek, nebo je můžete zakoupit ve vestavné variantě. Do kolejnic je možné umístit svítidla určená přímo do třífázových lišt, ale také lze vybírat jakákoliv svítidla, která na lištu připojíte pomocí speciálního adaptéru.

Jak lišty zapojit?

Systémy kolejnic se připojují na přívod 230V. Většinou vám k tomu postačí jeden stropní vývod, není tedy nutné lištové systémy připojovat na více elektrických vývodů. Napájení do třífázových lišt přivedete pomocí koncovek 3F. Vybrat musíte podle zapojení celého systému správnou koncovku, buď pravou, nebo levou. Pokud potřebujete napojit přívod elektřiny třeba uprostřed lištového systému, můžete k tomu využít dlouhou spojku s připojením. Díky ní napojíte přívod kdekoliv v okruhu.

Propojte lišty pomocí spojek

Lišty lze mezi sebou propojovat pomocí spojek do požadovaného tvaru, podle dispozice a velikosti místnosti. Flexibilita lišt je skutečně obrovská a díky tomu vytvoříte v interiéru opravdu dlouhé světelné řady. K dispozici máme několik tipů spojek s nimiž hravě vykouzlíte světelnou soustavu podle vašich představ i potřeb.

                           12838                     spojky

Druhy spojek

  • Spojka krátká slouží k vzájemnému a nenápadnému propojení dvou lišt.
  • Spojka L dopomůže s vytvořením pravých úhlů. Dejte pozor na správný výběr strany levé a pravé.
  • Spojka T propojí až tři lišty zároveň. Opět dostupná v pravém, nebo levém provedení.
  • Spojka X s jejíž pomocí vytvoříte křížení.

9105_5_trifazova_koncovka_3f_s_privodem_pro_trifazovou_listu_cerna_prava

Jak vybrat správnou spojku?

Před výběrem správné spojky je vhodné osvětlovací systém důkladně naplánovat. K výběru pravé, nebo levé spojky vám dopomůže plánek níže. Podle něj se můžete jednoduše zorientovat. V plánku najdete všechny tipy spojek, které zakoupíte v pravostranné a levostranné variantě.

Jak-vybrat-správnou-spojku_LEdsviti

Ve schématu si všímejte červeného zemnícího pásku. Podle jeho umístění v lištovém systému pak vybírejte spojku levou či pravou. Šroub spojky je umístěn ve sméru, kudy pásek neprochází, proto je důležité stranu dodržet a vybrat podle předem naplánovaného okruhu.

Jaká svítidla do lištového systému vybrat?

V naší nabídce zakoupíte lištová svítidla, která jsou přímo určená pro instalaci do kolejnicových systémů. Vybírat můžete například třífázové reflektory, lištová bodová svítidla, nebo některé z tipů JET svítidel. S JET svítidlem lze pohodlně otáčet, proto si nastavíte vyzařovací úhel požadovaným směrem, přímo na vybraný objekt, regál či vitrínu.

Další možností je připojení jakéhokoliv svítidla do třífázové lišty pomocí adaptéru. A jak si poradit s touto instalací? Je to jednoduché. Přívodní kabel vybraného svítidla připojíte k adaptéru. Poté stačí už jen adaptér se svítidlem umístit do třífázové lišty. Všechny komponenty třífázových systémů jsou dostupné v bílé, nebo černé barvě.

Vsaďte na flexibilní osvětlení v třífázových lištových systémech, se kterými nasvítíte v domácím i komerčním prostředí jakékoliv objekty.

Číst článek
Human Centric Lighting: Revoluční koncepce osvětlování pomocí LED
Human Centric Lighting: Revoluční koncepce osvětlování pomocí LED

Lidé jsou odjakživa nastavení podle biologických hodin. Řídíme se cirkadiánními rytmy, které mají obrovský vliv na spoustu našich tělesných i psychických funkcí. Zkrátka a jednoduše, když slunce vychází, vstáváme s ním do nového dne, a když zapadne uleháme naopak do postele. Světlo může pozitivně i negativně ovlivňovat kvalitu spánku až po to, jak se cítíme po psychické stránce i jaké budou naše pracovní výkony. Technologie Human Centric Lighting je revolucí v osvětlování. V čem tkví její kouzlo? Více se dozvíte v následujícím článku.

Human-Centric-Lighting_Revoluční-koncepce-osvětlování-pomocí-LED

Nepoužívejte umělé osvětlovací zdroje bezhlavě, ale chytře. Vydejte se zdravější cestou při osvětlování pracovišť i domácích prostředí. Jak na to? Pomoci vám může osvětlovací metoda HCL neboli Human Centric Lighting. Než se však pustíme do objevování této světelné koncepce, nejprve musíme pochopit, na jakých principech lidský organismus funguje v závislosti na světelných podmínkách.

Čtyřiadvacetihodinové cykly

Ano, přesně tak dlouho trvá cirkadiánní rytmus živých organismů na naší planetě, a to včetně lidí. Představit si tento děj můžete jako pomyslné vnitřní hodiny, díky kterým jsme schopni ráno vstát i bez budíku, přes den se můžeme aktivně věnovat nejrůznějším činnostem a večer máme náladu jít spát, když už jsme unavení a venku se zešeří. Tyto biologické hodiny jsou řízeny světlem, především tím denním. Je tu však jedno velké ALE! Protože trávíme stále častěji většinu našeho času uvnitř budov, ať už v práci nebo doma či v obchodech a jiných komerčních prostorách, dalo by se říci, že naše vnitřní hodiny jsou stále více ovlivňovány umělými zdroji světla. Kámen úrazu přichází v ten moment, když je osvětlení nevhodně zvolené, příliš silné, nebo naopak slabé pro vykonávané činnosti. Osvětlení by mělo svou barvou a intenzitou vyhovovat aktivitám i různým denním dobám tak, aby byly zachovány naše biologické rytmy. Takže správná chromatičnost i světelný tok v ten pravý čas ovlivňují spoustu našich procesů.

Střídání světla

Každá denní doba má své specifické světlo. Liší se barvou a intenzitou. Ranní světlo nás probouzí a je novým startem do každého dne. Svítání je pro zdravý biorytmus nejdůležitější z celého dne a podílí se také na náladě. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte, když vstanete do prosluněného dne s modrou oblohou a zároveň porovnejte s probuzením do deštivého zamračeného rána. Nálada bude s největší pravděpodobností velmi rozdílná. Postupně během celého dopoledne se barva i intenzita denního světla mění i zvyšuje, a v pravé poledne může dosahovat až 7 000 Kelvinů. Poté se zase barevnost přirozeného světla mění v teplejší odstín, čím víc se blíží Slunce ke svému západu. Během dne se různí samozřejmě také intenzita světla, díky čemuž mohou naše biologické hodiny fungovat přesně tak, jak jsou nastaveny.

Cirkadiánní denní rytmy řídí naše hormony, ovlivňují náš spánek, závisí na nich stav bdělosti, podílí se na naší náladě a snižují stres. To všechno se děje, pokud se vyskytujeme v prostředí, které je dobře osvětlené. Jak by měly ideální světelné podmínky pro každodenní rutinu vypadat? A jak se na výborně osvětleném prostředí může podílet technologie Human Centric Lighting (HCL)?

Koncepce Human Centric Lighting

Pokud bychom chtěli jednoduchou definici pro tuto osvětlovací metodu, mohli bychom ve zkratce říci, že HCL technologie simuluje přirozené sluneční světlo. My si však tento princip osvětlování blíže specifikujeme. Představte si vaše osvětlení, které je natolik chytré, že dokáže „samo“ měnit svou barvu světla a světelný tok podle aktuální denní doby. Stejně jako je tomu u přirozeného slunečního světla. Světelné LED zdroje jsou dnes již na takové úrovni, že dokážete pomocí stmívačů regulovat jejich jas. HCL svítidla jsou schopná dokonale simulovat každou denní dobu a mohou měnit svou chromatičnost podle toho, jestli je ráno, poledne nebo večer.

Koncepce-Human-Centric-Lighting

Střídání různě barevného světla a jeho intenzity v kancelářích zvyšuje soustředěnost a podporuje přirozené lidské biorytmy. Vaši zaměstnanci se navíc budou cítit pohodlně, když jim během pauzy bude svítit hřejivé teplé světlo a při práci naopak chladnější a intenzivnější.

Barva a intenzita světla v závislosti na denní době

Nyní si ukážeme, jak se mění barva světla v závislosti na různé denní době:

  • 6:00 adaptace na denní světlo, teplá barva světla (1900 - 2700 K)
  • 9:00 - 15:00 intenzivní osvětlení simulující přirozené světlo (6500 - 7000 K)
  • 17:00 - 5:00 chromatičnost klesá na teplou barvu s menší složkou modrého světla (2700 K)

Díky této osvětlovací metodě můžeme napodobovat přirozené světlo a měnit jej podle aktuální pracovní činnosti, nebo denní doby.

Kde všude nachází HCL své využití?

Tato metoda je velmi účinná a úspěšná při osvětlování kanceláří, škol a školek, ale také nemocnic a ostatních zdravotních zařízení, nebo obchodů i výroben. Díky světlu přizpůsobenému na míru daným podmínkám je možné efektivně a soustředěně pracovat po dlouhou dobu. Navíc dobré světelné podmínky podporují duševní pohodu a díky přirozenějšímu umělému osvětlování můžeme zachovávat přednastavené lidské biorytmy. Jednoduše řečeno, jsme schopní svítit zdravěji.

Výhody Human Centric Lighting

Technologie má za úkol především podpořit pohodlí, zdraví a dobrou náladu člověka. Díky ní můžete zefektivnit práci vašich zaměstnanců, zvýšit soustředěnost studentů a zlepšit bezpečnost.

  • Podpoříte zrakovou ostrost na pracovišti díky správnému rozložení světla.
  • Zlepšíte vnímavost okolního prostředí i barev.
  • Budete produktivnější, zvýšíte energii i soustředěnost potřebnou k práci a učení.
  • Osvětlení, které podpoří cirkadiánní rytmy.
  • Ušetříte výdaje za energie, protože nesvítíte celý den na plný výkon.
  • HCL osvětlení zlepšuje odolnost vůči stresu, snižuje úzkost a únavu.

Další pozitiva koncepce HCL

Potřebujete, aby výkony vašich zaměstnanců byly vyšší? Využijte dynamičnost HCL koncepce a nastavujte si přednastavené profily osvětlení, podle své potřeby. Soustředěnost a efektivitu podpoříte studenějším a jasnějším světlem. Pokud se naopak blíží konec pracovní doby k večerním hodinám, dopřejte svým zaměstnancům uklidňující teplé světlo, které jim pomůže s přípravou organismu na spánek a vyplaví hormon melatonin. Díky tomu budou pracovníci chodit do zaměstnání odpočatí, svěží a plní energie.

Další-pozitiva-koncepce-HCL

Koncepce Human Centric Lighting je vhodná do škol, univerzit i mateřských školek. Studenti se učí rychleji.

Human Centric Lighting i na doma

Nejen do kanceláře, ale také do domácnosti se hodí tato biologicky účinná osvětlovací metoda. V našich domovech trávíme spoustu času. Není nad to se ráno probouzet do příjemně osvětleného prostředí, které skvěle nastartuje váš den. Berete si práci domů a potřebujete se soustředit? HCL osvětlení vám dopomůže nastavit takové světelné podmínky, které vaše pracovní nasazení podpoří. Mladí studenti se mohou díky této technologii lépe učit ve svých pokojích a nakonec, když už se blíží večer, osvětlení sníží svůj jas i teplotu chromatičnosti na příjemnou teplou barvu a zároveň je eliminována modrá složka světla, díky čemuž můžete své tělo i mysl důkladně zrelaxovat a připravit na kvalitní spánek.

Proč metodu HCL?

Sviťte studentům, zaměstnancům nebo pacientům ve zdravotní péči osvětlením navrženým přímo pro lidské potřeby. Zvyšujte jejich kreativní myšlení, podpořte vyšší koncentraci na práci i pohodlí. Díky technologii HCL mohou být:

  • Vaši zaměstnanci v kancelářích až o 12 % efektivnější.
  • Zaměstnanci ve výrobě až o 18 % produktivnější.
  • Studenti ve školách o 14 % lepší a rychlejší v učení.
  • Maloobchodní prodeje až o 25 % vyšší.

Technologie Human Centric Lighting přináší pouze samé benefity. Sviťte zdravěji v kancelářích nebo ve svých domovech. Využijte propojení moderních LED světelných zdrojů s nejnovějšími technologiemi z oblasti světelné techniky a získejte to nejlepší prostředí pro vás, vaše zaměstnance, studenty, pacienty nebo zákazníky.

Potřebujete poradit s výběrem osvětlení, vypracovat světelný projekt, nebo zrealizovat modernizaci vašeho stávajícího osvětlení? Neváhejte nás kontaktovat e-mailem info@ledsviti.cz a my se vám budeme obratem věnovat. Společně rozsvítíme váš interiér i pracoviště k dokonalosti!

Číst článek
Nechte zářit svou zahradu i přes zimu
Nechte zářit svou zahradu i přes zimu

Zima je roční období, kdy většinou na zahradě příliš času netrávíme. Brzy se stmívá a na zahradu se tak nějak zapomíná. Přitom je to škoda, protože zahrada může vypadat skvěle také v zimě. Venkovní LED světla mohou vaší zahradě dodat jedinečný vzhled, který oceníte nejen během Vánoc. Zimní zahrada má své kouzlo.

Venkovní-LED-světla-vytváří-jedinečnou-atmosferu

Vybírat musíte odolná světla

Pokud se rozhodnete pro osvětlení zimní zahrady, musíte se poohlédnout po speciálních světlech s vysokým stupněm krytí. Do exteriéru se používá venkovní osvětlení se stupněm krytí IP 65, které odolává nejen prachu a povětrnostním vlivům, ale třeba i vodě a vlhkosti. Jedině takové světlo vám venku vydrží. Pokud byste dali ven obyčejné svítidlo určené do interiéru, velmi rychle přestane fungovat. Kvalitní a odolné venkovní osvětlení vydrží roky.

Vsaďte na venkovní solární světlo

Abyste příliš neutratili za energie, které jsou letos opravdu drahé, doporučujeme jako venkovní osvětlení zejména solární světlo. Kvalitní solární osvětlení dostatečně osvětlí zahradu, a navíc má mnoho výhod - nemusíte je napojovat na elektroinstalaci, která samozřejmě na zahradě chybí a zároveň vás jejich provoz nestojí žádné peníze.

Solární osvětlení se jednoduše během dne nabije a následně dokáže svítit i několik hodin až celou noc. Výdrž moderních solárních svítidel je skutečně velká. Počáteční investice do tohoto typu osvětlení se vám může vrátit už za první 3 měsíce provozu. Záleží ale na mnoha okolnostech. Nicméně jisté je, že solární osvětlení je budoucnost venkovního osvětlení a osvětlení zahrady.

Osvětlení příjezdové cesty a chodníků po celý rok

Venkovní LED světla jsou nejen dekorativním prvkem, ale jsou navíc praktická. Pokud máte příjezdovou cestu k domu, vyplatí se ji dobře osvětlit. Jednak to zvyšuje bezpečnost, ale navíc takto osvětlená příjezdová cesta vypadá skvěle. Vhodné jsou solární LED lampy, které osvětlují obrys příjezdové cesty nebo chodníku.

Solární-lampy-vhodné-k-osvětlení-chodníku_1

Zejména u osvětlení příjezdové cesty a chodníků doporučujeme nainstalovat také čidlo pohybu. Nemusíte tak světla vůbec rozsvěcet, ale jednoduše se sepnou, když zaznamenají pohyb. Nejen, že to pohodlné, ale navíc takové osvětlení umí šetřit peníze. Studie ukazují, že osvětlení s čidlem pohybu dokáže uspořit zhruba 25 až 30% nákladů na osvětlení.

Osvětlení okolí domu

Se zimní zahradou je samozřejmě spojeno okolí domu. Ať už jeho dvůr nebo přilehlé záhony. Osvětlení těchto částí je také potřeba. Navíc jste možná ani netušili, že osvětlení okolí domu působí jako prevence před zloději. Většinou se využívají moderní nástěnná světla, která se instalují přímo na fasádu domu.

Osvětlení stromů v zahradě

Dobře vypadají také osvětlené stromy, a to nejen v zimě. Velmi často se v zahradě využívá nasvícených stromů, které vytváří často jedinečnou atmosféru. O to více pak v zimě, když jsou stromy pokryty vrstvou sněhu. Jestliže v zahradě máte nějaké vzrostlé stromy, decentně je nasviťte.

Světla do zahradní architektury

Především ve větších zahradách se často setkáváme se zahradní architekturou - altánem, případně pergolou. Ty se dají využívat celoročně, pokud do nich umístíte nějaký zdroj tepla. A samozřejmě se neobejdou bez osvětlení, protože zimní večery jsou opravdu dlouhé a přicházejí brzo. Do těchto prostor se kromě různých dekoračních zimních řetězů hodí také vlhku vzdorná stropní světla, která dostatečně osvětlí celý prostor.

Venkovní-lampy-například-na-zahradní-architekturu

Zimní zahrada propojí dům se zahradou

Unikátní je zároveň zimní zahrada. Ta přirozeně propojí dům a samotnou zahradu. Oceníte ji zejména v zimě, ale obývat ji můžete celoročně. Ochrání vás před podzimním i zimním počasím, a přitom budete vždy téměř na dosah zahradě. Právě v zimní zahradě se můžete cítit jako venku, ale přitom být v teple i během chladných a deštivých dnů. Osvětlení tady můžete vyřešit například pomocí venkovních LED pásků, které mohou zimní zahradu krásně osvětlit i zvenku.

Číst článek
Nahoru
235 položek celkem