BLOG, Strana 3

Výroba konvenčních zářivek končí. Nahradí je LED trubice
Výroba konvenčních zářivek končí. Nahradí je LED trubice

Konec klasickým zářivkám se neúprosně blíží. Nařízení Evropské unie hovoří jasně. Pro fluorescenční zářivky typu T5 a T8 bude platit zákaz výroby od srpna tohoto roku, halogenové kapsle čeká konec v září. Cílem této směrnice je, co nejvíce chránit životní prostředí a vyřadit svítidla obsahující nebezpečné látky z evropského trhu, jejichž výroba negativně ovlivňuje klima naší planety. Účinnou náhradou za klasické zářivky jsou LED trubice.

Výroba-konvenčních-zářivek-končí

Nařízení EU

Evropská unie vydala směrnici RoHS (Restriction of Hazardous Substances) jejímž úkolem je, co nejvíce zamezit používání nebezpečných látek při výrobě elektrických zařízení, a to včetně některých druhů svítidel. Cílem tohoto kroku je především podpořit životní prostředí a vyrábět elektroniku, spotřebiče i osvětlení s co nejmenšími ekologickými dopady. Zároveň je však potřeba chránit i samotné uživatele a jejich zdraví, kteří do styku s nevhodnými zařízeními přijdou. Směrnice 2011/65/EU se snaží omezit produkci nebezpečných látek už od roku 2011. U svítidel se týká především konvenčních zářivek a některých halogenových světel, které obsahují například nebezpečnou rtuť.

Ekodesign

Aby byla výroba svítidel šetrná a zároveň méně energeticky náročná, těmito cíli se zabývá také projekt Ekodesign. Už od roku 2021 začaly platit nové požadavky na energetické štítky, včetně štítkování světelných zdrojů. Tento projekt pomáhá uživatelům v lepší orientaci na trhu a přispívá výběru energeticky účinných světelných zdrojů. O tom, jak fungují energetické štítky světelných zdrojů a jak se v nich vyznat, se dozvíte v článku na našem blogu.

Buďte na změnu připraveni

Jste provozovnou, nebo domácností, kterou by mohly směrnice s letošní platností a nařízení EU zasáhnout, protože fluorescenční lineární zářivky, nebo halogenové kapsle v lampách využíváte? Buďte bez obav. Účinnější světelnou alternativou jsou LED svítidla a přinesou vám spoustu výhod. Všechny běžně užívané zářivky jsou LED technologií nahraditelné.

Nahraďte běžnou zářivku za LED

LED trubice se vyrábí v nejčastěji využívaných provedeních, tedy typy T5 (užší trubice) i T8 (silnější trubice). Rovněž patice jsou shodné s těmi klasickými. Nejběžnějšími druhy jsou patice G5 a G13 a obě jsou u LED zářivek dostupné. Co se týká náhrady délky zářivky, i tady výrobci LED svítidel mysleli o krok napřed. Proto si LED trubice můžete zakoupit v délkách 60 cm, 120 cm i 150 cm.

Inovace vám přinese samé výhody

Ačkoliv se někomu může zdát zprvu výměna starého osvětlení poměrně nákladným krokem, který se významně bude podílet na firemních výdajích, realita v poměru náklady a úspory je pozitivnější. LED světelné zdroje vám totiž přinesou spoustu benefitů, které vás překvapí. A to už během poměrně krátké doby jejich používání. Jaké výhody přechod z běžných trubic na LED zářivky nabízí?

  • Snížíte náklady za energii až o 70 %.
  • Svítíte mimořádně dlouho, díky dlouhé životnosti světelných LED zdrojů.
  • LED svítidla se snadno udržují, náklady na údržbu jsou proto nízké.
  • Připravte se na rychlou návratnost pořizovacích investic.
  • LED zářivky svítí okamžitě na plný výkon a nebzučí.
  • Můžete vybírat barevný odstín světla.
  • U stmívatelných zářivek regulujete intenzitu světla podle potřeby.

Inovace-vám-přinese-samé-výhody

S přechodem na LED světelnou technologii získáte spoustu benefitů, díky nimž můžete uspořit spoustu peněz.

Ekologie

Z pohledu udržitelného rozvoje jsou LED svítidla naprostou špičkou napříč všemi světelnými zdroji. O udržitelnosti se v populaci i ve světě debatuje stále častěji. A vy nyní máte jedinečnou příležitost jít jí naproti. Díky extrémním rozdílům v životnosti LED trubic, oproti běžným fluorescenčním zářivkám, podporujete ekologičtější formu svícení. Klasické zářivky svítí maximálně 20 000 hodin. LED trubice mají životnost v průměru 50 000 hodin a výjimkou nejsou ani LED světelné zdroje, které se mohou pyšnit životností až 100 000 hodin. Navíc i po uplynutí této doby nepřestávají LED zářivky úplně svítit. Pouze se snižuje jejich svítivost.

Ekologie

Čím více energie spotřebováváme, tím více se podílíme na produkci CO2 – emisích skleníkových plynů. Pro udržitelný rozvoj je potřeba spotřebu energie co nejvíce eliminovat.

Protože jsou LED svítidla nejúspornější světelnou technikou vůbec, podílíte se jejich používáním na snížení uhlíkové stopy. Čím úsporněji totiž svítíte, tím více snižujete spotřebu elektrické energie, k jejíž výrobě se spalují fosilní paliva. Právě ta při vyšší spotřebě navyšují CO2, neboli skleníkových plynů, které mají negativní dopad na životní prostředí. S LED zářivkami dáváte přírodě zelenou!

Při výrobě LED svítidel se nepoužívají nebezpečné látky, jako je rtuť, kterou obsahují fluorescenční lineární zářivky. Rtuť je velice toxická látka, nebezpečná lidskému zdraví a v přírodě dokáže napáchat obrovské škody.

Zeptejte se nás

Chystáte se přejít z fluorescenčních zářivek na LED? Potřebujete poradit? Jsme tu pro vás. Obraťte se na nás prostřednictvím e-mailu. Na doručené e-maily  se snažíme odpovídat obratem. Můžete nám i zavolat. S revitalizací původních svítidel vám poradíme a navrhneme co nejlepší možné řešení pro pro váš světelný projekt. Zastihnete nás na info@ledsviti.cz.

Číst článek
Jaké jsou trendy osvětlení pro rok 2023
Jaké jsou trendy osvětlení pro rok 2023

Výběr správného osvětlení do vašeho interiéru je klíčový. Jděte s nejnovějšími trendy a objevte ikonická svítidla pro rok 2023. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou s výběrem nových svítidel a zároveň se v novém článku dozvíte, jaké designy pro interiéry budou hitem nového roku.

Jaké-jsou-trendy-osvětlení-pro-rok-2023

Udržitelnost

Rok od roku se na udržitelnost přihlíží stále víc. Ani výrobci LED osvětlení v tomto ohledu nezahálejí a snaží se této problematice věnovat pozornost. Z hlediska udržitelnosti jsou LED svítidla sama o sobě v tomto ohledu naprosto vyhovující. Je to dáno především jejich dlouhou životností a úsporností, vlastnostmi, které udržitelný rozvoj bezesporu podporují. Dnešní trh s LED svítidly však otevírá brány i novým možnostem a svítidla se vyrábí z udržitelných materiálů. U některých typů a značek se dokonce hledí i na obalové materiály a dopravu. Svítidla, která jdou ekologičtější cestou, mohou mít díky dnešním možnostem výroby a technologiím velmi hezký design a elegantní zpracování. Kombinace správných materiálů při výrobě svítidel s co nejnižší energetickou náročností, a co nejdelší životností, tvoří ideální osvětlení pro udržitelné interiéry v roce 2023.

Udržitelnost_sdsdasd

Z pohledu udržitelnosti jsou LED svítidla ideální volbou, především pro svou dlouhou životnost a velmi nízkou spotřebu energie.

Přírodní materiály

Svítidla, která jsou vyrobena z přírodních materiálů dokonale zútulní jakýkoliv interiér. A nechat si vnést do domácnosti kus přírody, to podpoří nejen vaší dobrou náladu, zároveň i dokonalou harmonickou atmosféru. Zaměřte se na materiály, jako je dřevo, ratan, nebo bambus. Dřevo je přirozenou součástí lidského života už od nepaměti, a když je navíc v kombinaci se světelným zdrojem, vnášíte si kousek přirozenosti do interiéru i v podobě osvětlení. Bambusová i ratanová světla jsou originální a dají se kombinovat hned s několika typy interiérových stylů. Svítidla vyrobená z přírodních materiálů vás propojí s přírodou a vaše bydlení dostane rázem vyváženější směr.

Přírodní materiály

Přírodní materiály byly hitem roku 2022 a tento trend se přenese i do nového roku.

Barva roku

Každoročně je vyhlašována několika světovými společnostmi barva pro daný rok. Ta následně vévodí nejrůznějším odvětvím, včetně interiérového designu. Pro rok 2023 byla zvolen barevný odstín s názvem Viva Magenta. Pro přesnější představu má barva karmínověrůžový tón. A protože se tato barva nedoporučuje používat na příliš velké plochy, můžete ji do interiéru zakomponovat třeba ve formě svítidla, jehož design je v odstínu Viva Magenta. Lampička, nebo závěsný lustr v červenorůžové barvě skvěle rozzáří jakékoliv prostředí. Zároveň splníte podmínku, která tvrdí, že zakomponování Viva Magenty v interiéru se nemá přehánět.

Vrstvení osvětlení

Nespoléhejte se pouze na jedno hlavní svítidlo v každé místnosti. Světla vrstvěte a využijte úžasné světelné efekty, které různé typy svítidel dokážou vytvořit. Hlavní stropní osvětlení poskytuje perfektní podmínky svým jasným světlem při práci i ostatních důležitých činnostech. Bodová, nebo nástěnná světla naopak pomohou nasvítit místnost z různých úhlů, přičemž vytvoří přívětivé prostředí, ve kterém bude pro každého radost setrvat. Ambientní osvětlení za pomoci LED pásků dotvoří v interiéru tu pravou atmosféru. Kombinace různých „vrstev“ osvětlení podpoří dobrou náladu i estetický vzhled interiéru.

Vrstvení osvětlení

Vrstvení osvětlení pomocí několika různých typů svítidel naladí tu pravou atmosféru a vytvoříte díky této technice útulnější prostředí.

Pracovní prostor

Domov se stal pro mnohé zaměstnance v posledních letech zároveň pracovištěm. Práce formou home office si získala popularitu v době pandemie. Ani pro rok 2023 od této formy spolupráce spousta zaměstnavatelů neupouští. Pokud pracujete z domova, dbejte na dostatečné osvětlení vašeho pracovního prostoru. Dobré světelné podmínky jsou v pracovně důležité, i když jim váha často přikládána není. Vhodné osvětlení na pracovním stole nesmí chybět. Pořiďte si výkonnou lampičku, která účinně osvětlí celou plochu stolu. Pracovní lampa je nezanedbatelné a důležité vybavení, které na stůl patří. Pokud pracujete na počítači, nezapomeňte na osvětlení prostoru za PC obrazovkou. Vaše oči pak nejsou při práci tolik namáhané, pokud pracujete pozdě do noci. Kontrast mezi jasnou obrazovkou a tmavým prostředím ambientní osvětlení vyváží.

Práce z domova je dnes už celkem běžná věc, proto nezapomínejte na vhodné osvětlení pracovního koutu.

Pracovní prostor

Pastelové barvy

Neutrální barvy v interiéru pro rok 2023 skvěle doplní pastelové barvy. Ideálními doplňky v pastelových barvách jsou třeba stolní lampičky. Oživí prostředí a můžete je umístit v podstatě kamkoliv. Na poličku, nábytek i na odkládací stolek. Nic nezkazíte ani pastelovým závěsným světlem. Pořiďte si pastelovou lampičku na noční stolek, komodu, nebo na psací stůl.

Vintage styl a zlatá

Do popředí se v roce 2023 dostává ze všech oblíbených designů především vintage styl, který připomíná staré dávné časy. Zároveň spolu s ním bude trendy zlatá barva, což se vzájemně bude velmi dobře doplňovat. Svítidla ve vintage stylu působí starým dojmem. V tomto designu pořídíte různé typy svítidel, od lustrů, přes nástěnné lampy až po přisazená stropní svítidla i malé doplňkové lampičky. Samozřejmě, pokud vám to prostor dovoluje, nevynechejte závěsné světlo které svým provedením neunikne žádným zvídavým návštěvníků. Vintage svítidla mohou mít vzhled stařeného kovu, nebo mívají často zlaté komponenty a doplňky. Lustr se zlatým tělem uprostřed vašeho obývacího pokoje bude středobodem vší pozornosti.

Nejen nábytek a ostatní výbava, ale také osvětlení hraje prim při zařizování jakéhokoliv interiéru. Svítidla by měla ladit s budoucím designem veškerého vybavení, a měla by dodávat dostatek potřebného světla. Svítidla mají navozovat správnou atmosféru a v neposlední řadě také doplňují estetickou stránku interiéru.

Číst článek
7 věcí, které byste měli zohlednit při nákupu LED pásků
7 věcí, které byste měli zohlednit při nákupu LED pásků

LED pásky jsou oblíbeným typem LED svítidel napříč zákazníky, architekty i světelnými projektanty. Dá se s nimi totiž díky jejich flexibilitě doslova čarovat. Jsou však určité náležitosti, na které byste si měli při pořizování LED pásků dávat pozor. Proto pro vás máme 7 skvělých tipů, díky nimž svou pozornost při výběru LED pásku zaměříte na správné funkce i parametry, abyste si splnili všechna svá očekávání.

7-věcí-které-byste-měli-zohlednit-při-nákupu-LED-pásků

Na trhu seženete spoustu typů LED pásků, od barevných, stmívatelných až po CCT LED pásky. Jsou-li pro vás LED pásky novinkou, pak vám tento článek bude dobrým pomocníkem k tomu, abyste pořídili ty nejlepší.

1. Hustota LED pásku

Pod hustotou si můžete představit, kolika čipy je LED pásek osazen a jak dalece jsou na pásu rozmístěny. Samozřejmě, že čím více čipů má, tím rovnoměrnější světlo vyzařuje. Pásky s vysokou hustotou mohou mít i větší rozdíly v lumenech, které jsou jednotkou světelného toku. A právě tento parametr by vás měl při výběru LED pásku zajímat také. Čím více lumeny pásek disponuje, tím jasnější bude jeho vyzařované světlo.

Hustota-LED-pásku

Hustota LED pásku je termín, který označuje kolika čipy je pásek osazen a jak dalece jsou od sebe rozmístěny.

2. Délka LED pásku

LED pásky se nejčastěji měří na celé metry, a při jejich pořizování byste měli dopředu vědět, kolik metrů pásů budete potřebovat. Nejlépe uděláte, když si necháte předem vypracovat světelný projekt a znáte přesné rozmístění LED pásků. Díky předchozímu plánování budete vědět, kolik metrů přesně potřebujete zakoupit. Pokud se vám stane, že při výpočtech pochybíte, pak nezoufejte. LED pásky se dají totiž velice snadno prodlužovat i zkracovat.

Samotnému nákupu LED pásků by měl předcházet důkladný světelný projekt, díky němuž zvolíte správnou potřebnou délku i výkonnost LED pásků

Délka-LED-pásku

3. LED pásky s bílým světlem

Další důležitou částí při nákupu LED pásku je, rozhodování o bílém odstínu světla. Pokud vybíráte pásky s bílým světlem, máte několik možností. Buď můžete volit jednobarevný LED pásek s daným odstínem bílé:

  • Teplá bílá barva světla
  • Denní (neutrální) bílá barva světla
  • Studená bílá barva světla

Barevný tón bílého světla volíte podle umístění LED pásku, a podle toho, k čemu vám bude světlo sloužit. Zda budou LED pásky pouze náladovým světlem, nebo mají za úkol rozsvítit nějakou pracovní plochu.

Poslední možností jsou LED pásky s CCT technologií, u kterých můžete pomocí ovladače nastavovat všechny odstíny bílého světla. V praxi to znamená, že podle potřeby přepínáte mezi teplou, studenou a neutrální teplotou chromatičnosti. Skvělé pro různé příležitosti, kterým je vhodné barvu světla přizpůsobovat.

4. RGB LED pásky

Chcete si dopřát pestřejší barevné odstíny světla než jen bílé? Pak můžete volit takzvané barevné LED pásky (RGB), které díky unikátnímu míchání tří základních barev světla (červeného, zeleného a modrého) dokáží produkovat i další zářivé světelné barvy. Konkrétní barvu je možné přepínat pomocí ovladače. S RGB LED pásky vytvoříte jedinečné světelné akcenty kdekoliv, ať už v podniku nebo u vás doma.

5. Správný napájecí zdroj

Pro výběr správného napájecího zdroje k LED pásku budete potřebovat znát jeho některé parametry. Prvním z nich je výkon LED pásku. Drtivá většina LED pásků má výkon uveden na 1 celý metr. Dalším důležitým technickým údajem je napětí, které může být 12 V nebo 24 V. Setkáte se také s pásky na napětí 230 V, ty jsou ale určené přímo do sítě, proto nepotřebují k napájení zdroj. Podle napětí LED pásku vybíráte samozřejmě příslušný zdroj. Pokud znáte celkový výkon všech LED pásků, které budete napájet, nezapomeňte na rezervu, kterou doporučujeme alespoň 30 %. To znamená že k výkonu LED pásků přičtete ještě rezervu, aby nedocházelo k přetížení zdroje. Celková hodnota je pak výsledným výkonem zdroje, který bude dostačující pro vaše LED pásky.

Správný-napájecí-zdroj

Pro výběr správného zdroje musíte vědět, zda jsou LED pásky na napětí 12 V nebo 24 V. Potřebujete znát jejich celkový výkon a k němu přičíst doporučenou rezervu.

6. Stmívatelné LED pásky

Promyslete také, jestli využijete regulaci jasu světla. I takové LED pásky se dají pořídit. V nabídce je naleznete jako stmívatelné LED pásky. Jednoduše s nimi můžete nastavovat potřebnou intenzitu světla a nemusíte svítit pořád na plný výkon. Ke stmívatelným LED páskům je potřeba vybrat také vhodný stmívač. O stmívačích jsme se rozepsali v nedávném článku. Přečtěte si jej, protože se v něm dozvíte, jaký stmívač vybrat. Podle volby stmívače pak můžete LED pásky stmívat bezdrátově pomocí aplikace, dálkového ovladače, nebo klasickými vypínači.

7. LED profily a další příslušenství

Finálním krokem, když už máte LED pásky vybrané, je výběr dalšího příslušenství, které pravděpodobně při instalaci využijete. Jestli zakoupíte LED profil, nebo nalepíte či upevníte LED pásek přímo na vybranou plochu, to je čistě na vašem uvážení. My však usazení LED pásků do profilů doporučujeme. Mají totiž své výhody. Nejen, že je pásek lépe chráněn před poškozením zvenčí, ale také je dobře odváděno teplo pomocí hliníku, ze kterého se lišty vyrábějí. Pakliže vám nevyhovuje metrová délka, můžete většinu pásů krátit. K napojení na další LED pásek vám poslouží konektory. Proto i jejich pořízení pečlivě zvažte, abyste se při instalaci nemuseli zdržovat.

Samozřejmě jsou i další věci, na které se musíte při výběru LED pásků zaměřit. Budete potřebovat vybrat a vypočítat správný výkon. Pakliže instalujete LED pásky ven nebo do prostředí, kde je vlhko, musíte vybírat pásek s dostatečným krytím. Chcete mít o pár starostí méně? Nechte si vypracovat světelný projekt od nás, na jehož základě si pořídíte správné osvětlení.

Číst článek
Integrovaný světelný zdroj, žárovka, nebo LED modul? Co je lepší?
Integrovaný světelný zdroj, žárovka, nebo LED modul? Co je lepší?

Když se vydáte na nákup nových svítidel, máte dvě možnosti. Buď zakoupíte svítidlo s již zabudovaným, ale nevyměnitelným zdrojem, nebo svítidlo, u kterého lze světelný zdroj zpravidla jednoduše vyměnit. V takovém případě vyvstává otázka, jaké svítidlo bude lépe fungovat a jaké benefity vám přinese. Na klady a zápory integrovaných i vyměnitelných světelných zdrojů se nyní společně podíváme, čímž vám možná usnadníme výběr.

Integrovaný-světelný-zdroj,-žárovka,-nebo-LED-modul-Co-je-lepší

LED svítidla s integrovaným zdrojem

Nejprve si objasníme, jak takové svítidlo rozeznáte od ostatních. LED svítidlo s integrovaným zdrojem nemá vyměnitelnou žárovku, ani modul. LED čipy, které jsou zdrojem světla, jsou zabudované přímo v těle svítidla. Integrovaný zdroj proto není možné jen tak doma vyměnit. Svítidlo je nutné kompletně servisovat, pakliže se cokoliv pokazí. Kompenzací této jediné nevýhodě je mnohem delší životnost těchto LED svítidel oproti žárovkám. Jsou také výkonnější a jejich vyzařované světlo je rozložené rovnoměrně. Poruchovost mají navíc tak nízkou, že není na místě obav z častých oprav. Porucha se objevuje zcela výjimečně.

Svítidla s LED žárovkou

Svítidlo s vyměnitelným světelným zdrojem, na žárovku, má výhodu. Samozřejmě je to jednoduchá výměna zdroje, kterou zvládne každý během několika vteřin. V případě, že se LED žárovka blíží ke konci životnosti, jednoduše koupíte novou a nemusíte řešit servis. Tedy pokud nenastane porucha přímo ve svítidle. Pak tak či onak musíte svítidlo nechat opravit. Nutno podotknout, že výkonnost LED žárovek může být sice vysoká, ale efektivita světla v porovnání s LED svítidly je mnohem nižší.

LED žárovka je vhodnou volbou tehdy pokud chcete pouze přejít na modernější a úspornější technologii a vyměnit žárovky klasické. V takovém případě je skutečně výhodnější přechod na LED žárovky a instalovat je do stávajících svítidel. Jsou dostupné všech běžných patic, například E14, E27 i GU10 a další.

LED moduly

Moduly mohou být integrované i vyměnitelné. My se nyní podíváme na ty vyměnitelné, které mohou být mnohem efektivnější alternativou za klasické žárovky. LED modul si můžete představit jako základnu, která je osazena několika LED čipy. Jsou určené jako výkonnější náhrada za LED žárovky. Navíc se jednoduše instalují, takže pokud se chystáte repasovat staré svítidlo, jsou moduly perfektní volbou. Montáž je snadná, protože LED modul přilne ke svítidlu pomocí magnetů. Světlo je vyzařováno, stejně jako u svítidel s integrovanými zdroji, mnohem rovnoměrnější, díky placatému provedení a promyšlenému rozmístění čipů.

Který světelný zdroj je tedy lepší?

Celkově jsou momentálně nejoblíbenější svítidla s integrovanými zdroji světla. Jejich kvalitní zpracování vyhovuje dnes i náročnějším uživatelům a navíc jsou vysoce výkonná. Hodí se proto na místa, kde je potřeba dostatek jasného světla při práci i jiných činnostech. V domácím interiéru nacházejí své uplatnění především v kuchyních, obývacích pokojích a v pracovnách. Moderními svítidly s integrovanými zdroji jsou například LED panely. Ty se dnes využívají pro osvětlení kanceláří, ordinací, ostatních služeb i obchodů. S oblibou se instalují v nemocnicích i školách, pro které představují modernější a úspornější svícení.

Který-světelný-zdroj-je-tedy-lepší

Žárovky mají oproti integrovaným světelným zdrojům jedinou výhodu. Jsou snadno vyměnitelné. Co se však týká výkonu a účinnosti, tady jednoznačně vedou svítidla s integrovanými zdroji světla.

Žárovky jsou spíše v úpadku. Dnes se používají nejčastěji u doplňkových svítidel, například ve stojacích, nebo stolních lampách. Jsou levné a dají se vyměnit, avšak v porovnání s integrovanými zdroji nejsou přílišnými konkurenty. Moderním a účinnějším řešením jsou právě univerzální LED moduly, které vás posunou o krok vpřed.

Který zdroj je úspornější?

Z hlediska úspornosti je třeba přihlížet na to, který světelný zdroj vám přinese lepší účinnost. Ačkoliv se žárovky mohou tvářit jako úspornější, oproti integrovaným zdrojům jsou až o 50 % méně účinnější. Žárovky mají větší ztráty, nežli integrované světelné zdroje. V potaz je také potřeba vzít životnost světelného zdroje, která se promítá na budoucích nákladech. Žárovky ji mají často nižší, proto se z dlouhodobého hlediska vyplatí svítidla s integrovaným zdrojem světla, nežli svítidla na žárovku.

Cenově výhodnější

Pokud řešíte finanční stránku, pak jsou levnější variantou svítidla s žárovkou. Samozřejmě je to opět na úkor výkonu, svítivosti i životnosti svítidla. Navíc mohou být svítidla s integrovanými zdroji obohacena o další technologie, které vám přináší například možnost svítidlo stmívat, měnit barevný tón světla, nebo jsou komfortněji ovladatelná bezdrátovým dálkovým ovladačem.

Závěrečné shrnutí

Každý typ světelného zdroje má své výhody i nevýhody. Jako je tomu u každého produktu. Vždycky doporučujeme zákazníkům různá svítidla kombinovat. Každopádně pokud vybíráte a nemůžete se rozhodnout, zhodnoťte si veškeré benefity, které jsme vám v dnešním článku nastínili a zvažte, bez čeho se obejdete a co preferujete. Ať už bude výsledek jakýkoliv věříme, že vyberete správně.

Stále si nevíte rady a rádi byste se poradili s odborníky? Nebojte se nás oslovit. Napište nám e-mail na info@ledsviti.cz a my vám rádi s vaším výběrem správného osvětlení pomůžeme.

Číst článek
Osvětlení hotelu: Jaké by mělo být?
Osvětlení hotelu: Jaké by mělo být?

Hotel je místem, kam návštěvníci jezdí nejčastěji za odpočinkem i na dovolenou a chtějí si užít co nejpříjemnější pobyt. Kromě příjemného designu a hezkého celkového vybavení hotelových pokojů, hrají důležitou roli také vhodně zvolená svítidla do interiérů hotelů, správná barva světla vybraného osvětlení i estetický vzhled svítidel. Jaké parametry by měla svítidla v hotelech mít, na co se u nich při výběru zaměřit a která vybrat, aby se vaši zákazníci cítili co nejpohodlněji?

Osvětlení-hotelu_Jaké-by-mělo-být

Plánujte osvětlení s projektantem

Možná jste si mysleli, že naplánovat rozvody elektroinstalace s elektrikářem pro osvětlení hotelu stačí. To je však omyl. Ačkoliv rozvody máte naplánované, vždy je potřeba řešit konkrétní svítidla a jejich správné umístění přímo s projektantem, který se na světlo zaměřuje. Díky důkladnému světelnému projektu mohou být rozmístěny konkrétní druhy svítidel na vhodné pozice a světlo bude dopadat přesně tam, kde bude nejefektivnější. Svěřte osvětlení vašeho hotelu do rukou zkušených, a léty praxe prověřených světelných techniků.

Využívejte regulovatelné zdroje světla

Veřejné prostory, recepce, hotelové bary i restaurace, by měly mít vždy možnost regulovat intenzitu i barvu světla, podle potřeby a v závislosti na denním světle. Například při snídaních v hotelové restauraci je možné využívat intenzivnější světlo studenějšího odstínu pro lepší start dne. Zatímco při večeři bude zákazníkům vyhovovat pravděpodobně mnohem víc teplejší a tlumenější tón světla, který bude splňovat nároky kladené na intimnější atmosféru a bude tvořit útulnější prostředí. Bez regulovatelných svítidel však tuto možnost nemáte, proto je s projektanty konzultujte.

Dostatečné osvětlení v hotelových pokojích

Všichni to známe, jeden hotelový pokoj slouží všemožným účelům. V podstatě je to jídelna, obývací pokoj, ložnice i pracovna dohromady. Protože musí být jedna místnost natolik flexibilní a slouží k mnoha účelům, je potřeba věnovat větší pozornost i jejímu osvětlení. Hotelový pokoj by měl být dostatečně osvětlen pro businessmany, kteří přijeli do destinace pracovat. Zároveň by však mělo být světlo útulné a navozovat harmonickou atmosféru, kterou si turisté tolik žádají, když přijedou relaxovat na dovolenou. Nezbytnou součástí každého hotelového pokoje je lampa na čtení. Vaši hosté zároveň ocení centrální vypínač na veškeré osvětlení v pokoji, který poskytne komfortní zhasínání i rozsvěcení všech světel najednou.

Dostatečné-osvětlení-v hotelových-pokojích

V hotelovém pokoji se musí hosté cítit příjemně. Vhodně rozmístěné světelné zdroje i jejich počet, správná intenzita světla i barva světla, to všechno jsou důležité parametry pro dobře osvětlenou místnost.

Věnujte pozornost tmavým chodbám

Někdo nad chodbou mávne rukou. Vždyť není tolik důležitá. V hotelech je tomu právě naopak. Chodby jsou stejně důležité, jako ostatní veřejné prostory. Denně se po nich projde spousta hostů, včetně personálu. Bezpečný a pohodlný pohyb zajistíte na chodbách dostatečným osvětlením. Zapomeňte na vysoký kontrast jasného světla při přechodu z recepce do potemnělých spojovacích chodeb, na kterých se svítí svítidly s nejnižší intenzitou. Světlo by mělo být v celém hotelu vyvážené. A to i na chodbách.

Věnujte-pozornost-tmavým-chodbám

I hotelové chodby potřebují dostatek světla. Zapomeňte na přežitek tmavých chodeb. Hosté i personál se potřebují bez problému orientovat a pohybovat.

Nezapomeňte na kvalitu

V hotelových komplexech se v některých částech svítí nepřetržitě, v pokojích si zase hosté regulují světlo podle svých potřeb. Jedno je jisté. Světlo v hotelu potřebujete. Všude. Proto sáhněte po vysoce kvalitních svítidlech, která vyhovují i svícení v nepřetržitých provozech. Možná může být lákavá myšlenka ušetřit na osvětlení pořízením svítidel do běžných provozů. Samozřejmě, taková svítidla budou fungovat. Ale o poznání kratší dobu. Investujte proto do osvětlení, které má dlouhou životnost, nízké procento poruchovosti a je vyrobeno z kvalitních materiálů a elektroniky.

Oslovte hosty světelnými efekty

Hotely neslouží pouze turistům. Pořádají se v nich pracovní schůzky, svatby, narozeninové párty i obchodní jednání. Díky funkcím, které osvětlení může mít, poskytnete svým hostům dokonalé světelné podmínky při každé akci, která se ve vašem hotelu uskuteční. Různé barevné scény můžete ladit pomocí RGB LED svítidel. Správnou intenzitu světla nastavíte pomocí stmívačů a stmívatelných světelných zdrojů. Přizpůsobovat osvětlení podle denní doby je možné s CCT LED svítidly a dokonalé nastavení světla pro danou příležitost vám umožní inteligentní, automatizované řídicí systémy.

Jednoduché ovládání

Když váš hotel navštěvují zákazníci z různých koutů světa, je potřeba myslet i na to, aby bylo ovládání svítidel praktické a snadno pochopitelné. To se týká hlavně moderních ovládacích aplikací. Není totiž samozřejmostí, že každý host bude nutně hovořit anglickým jazykem. Přizpůsobte proto ovladače pomocí jednoduchých značek, které jsou srozumitelné pro všechny.

Úspornost a udržitelnost

Hosté jsou samozřejmě vždy na prvním místě. Ale myslete i na váš rozpočet a náklady, na kterých se jistě provoz svítidel v hotelu promítne. Nahrazení běžných svítidel za moderní LED technologii se vám vyplatí. LED světla jsou efektivní, mají nejnižší spotřebu energie a dlouhou životnost. Z pohledu udržitelnosti vyhovují ze všech světelných technik LED zdroje nejlépe. Mají totiž všechny předpoklady pro udržitelný rozvoj.

První dojem

Cílem každého správného hoteliéra by mělo být zaujmout hosta už na první dojem. Nechejte proto vyniknout i venkovní prostředí hotelu. Osvětlení fasády budovu více zviditelní, udělá ji lépe přístupnou a zároveň vypadá moderně. Nezapomeňte osvětlit také přístupové cesty a vjezdy. Skvěle vypadají zapuštěná zemní svítidla, která jsou odolná vůči pošlapu i pojezdu. Vegetace v okolí hotelu vynikne, když ji v noci nasvítíte. Dostatečně osvětlené parkoviště zlepší viditelnost přijíždějícím hostům a bezpečně vůz zaparkují. Hezky osvětlený exteriér vzbudí příjemné pocity u vašich zákazníků, proto byste měli venkovní světla plánovat stejně pečlivě, jako interiérové osvětlení.

První-dojem

Dejte dostatek světla také exteriéru. Zevnějšek hotelové budovy totiž spatří hosté jako první. A první dojem je důležitý!

Osvětlení bazénu a wellness

Skvělý zážitek i odpočinek zajistíte svým zákazníkům v osvětleném bazénu či jacuzzi. RGB bazénová svítidla navíc zdokonalí atmosféru, protože vodní hladina bude hrát všemi barvami, na které si host jenom vzpomene. K lepšímu komfortu přispěje dálkový ovladač, se kterým lze nastavovat různé barvy světla. Udělejte svým návštěvníkům z pobytu ve vašem hotelu ráj, do kterého se budou chtít vždycky vracet, díky nevšedním zážitkům, které si z pobytu od vás odnesou. Bazénová světla vytvoří dokonalé světelné efekty v té nejromantičtější situaci a dětem zpestří třeba hrátky ve vodě.

S osvětlením hotelu vám rádi pomůžeme

Svěřte osvětlení hotelu do našich rukou. V týmu LEDsviti pracují zkušení projektanti, kteří naplánovali už spoustu velkých i malých projektů. Ať už vlastníte obří hotelový komplex, nebo rodinný útulný hotýlek, my vám vytvoříme projekt do posledního detailu. Zajistíme dodávku svítidel a zrealizujeme montáž. LEDsviti váš hotel rozsvítí! Máte nějaké dotazy? Neváhejte nás kontaktovat e-mailem na info@ledsviti.cz. Odpovídáme obratem.

Číst článek
RGB a RGB+W LED pásky: Jaký je v nich rozdíl?
RGB a RGB+W LED pásky: Jaký je v nich rozdíl?

LED pásky se kromě tradiční bílé barvy světla dají pořídit také s celou škálou barevného světla. S barevnými LED pásky vytvoříte v jakémkoliv interiéru unikátní světelné akcenty, protože odstín světla můžete volit podle své nálady i potřeby. Na jakém principu tento typ LED pásků funguje a jaký je mezi nimi rozdíl? To se dozvíte v následujícím článku.

RGB-a-RGB+W-LED-pásky_Jaký-je-v-nich-rozdíl

Široká škála barev světla, kterou si přizpůsobíte podle aktuální atmosféry, nebo podle činnosti či události. Modrá, fialová, nebo třeba zelená? Všechny tyto i další vaše oblíbené barvy mohou zazářit ve vašem obývacím pokoji, v ložnici, i v restauraci a jiném podniku v podobě osvětlení. S RGB i RGB+W LED pásky si vykouzlíte kdekoliv barevnou světelnou show. Na jakém principu fungují, a které vybrat?

Jak fungují RGB LED pásky

 

RGB je zkratkou pro anglické názvy barev Red, Green a Blue, z čehož je odvozen i samotný název RGB LED pásků. Na  pásku jsou v každém čipu tři druhy základních barevných LED diod. Červená, zelená a modrá. Barvy světelných diod se navzájem míchají tak, aby mohla vzniknout konkrétní požadovaná barva světla, například fialová, nebo třeba žlutá. RGB LED pásky mohou kombinací barevných LED diod namíchat i odstín, který se přibližuje bílé barvě světla, avšak výsledkem je pouze tón namodrale bílý.

Jak-fungují-RGB-LED-pásky

Míchání různých barevných tónů světla je možné díky třem základním barevným diodám, které jsou součástí LED čipů na LED pásku.

Jaký je rozdíl v RGB+W LED páscích?

 

Stejně jako tomu je u RGB technologie LED pásků, i u RGB+W je pásek osazen červenou, zelenou a modrou LED diodou. Přídavkem je však v čipu navíc bílá barva (White), což značí v názvu W na konci. RGB+W LED pásky tak mohou produkovat i čistě bílý tón světla, který je mnohem jasnější a odpovídá bílému světlu. Zároveň má vyzařovaná bílá barva vyšší index podání barev.

Jaký vybrat? RGB, nebo RGB+W?

 

Pokud se budete rozhodovat o pořízení LED pásku RGB, nebo RGB+W, je důležité se rozmyslet, co od osvětlení požadujete. Budete využívat pouze barevné tóny světla? Nebo už předem víte, že byste na LED pásku upotřebili i bílý odstín světla? Podle toho se pak můžete rozhodovat. RGB+W LED pásky se s pořizovací cenou orientují výš, ale zase poskytují flexibilnější možnosti nastavení barevného světla.

Jak se barevné LED pásky ovládají?

 

Barevné LED pásky je možné ovládat pomocí dálkového ovladače. Podle typu LED pásku je potřeba volit vhodné ovládání. Pro RGB LED pásky je možné volit tříkanálový, nebo čtyřkanálový ovladač, pomocí nějž můžete podle potřeby míchat ze tří základních barev i ostatní barevné odstíny světla. Tyto ovladače mívají často také již přednastavená tlačítka konkrétních barev. Stačí pouze stisknout vybranou barvu světla a rozzářit váš interiér třeba modrým osvětlením. Můžete si pořídit chytré barevné LED pásky, které lze ovládat pomocí mobilní aplikace prostřednictvím Wi-Fi.

9046_0_0_ovladac_dimled_ovm_rgbw_1krm_uvodnifoto_uvodnifoto

Pomocí dálkového ovladače je možné nastavovat barvu světla LED pásků, ale s konkrétními typy je lze také stmívat, pozvolně rozsvěcet i vypínat.

Kde se dají barevné LED pásky využít?

 

Všechny typy RGB LED pásků se skvěle uplatní jako ambientní osvětlení kdekoliv v interiéru. Protože vytváří zcela nevšední světelný efekt, perfektně působí jako osvětlení barů i restaurací, nebo salónů se službami. Hodí se také jako osvětlení vitrín a výloh v obchodech. V běžných domácnostech se instalují například za televizi, kde podpoří skvělý zážitek při sledování filmu a navíc podpoří zdraví vašeho zraku. Regulují totiž vysoký kontrast mezi jasnou televizní obrazovkou a tmavou místností. V sádrokartonových podhledech se využívají jako nepřímé, nebo vedlejší osvětlení. Všechny LED pásky mají obrovskou výhodu ve své ohebnosti a flexibilnosti, proto je můžete umístit v podstatě kamkoliv a kopírovat jakýkoliv tvar nábytku, police, nebo zděného výklenku.

Proč si pořídit LED pásky?

 

LED pásky jsou moderním a oblíbeným typem osvětlení, které dokáže vytvořit zcela jedinečnou atmosféru. Navíc mají celou řadu dalších výhod, které vás přesvědčí o tom, proč je nainstalovat právě ve vašem interiéru. Proč by neměly LED pásky u vás chybět?

  • Snadno se instalují.
  • Dají se krátit i prodlužovat na potřebnou velikost.
  • Mohou se instalovat i na těžko dostupná místa.
  • Jsou tenké a nenápadné.
  • Pohodlně se ovládají.
  • Mají velmi nízkou spotřebu energie.
  • Jsou odolné vůči poškození.
  • Mohou sloužit jako náladové, dekorační i přímé a nepřímé osvětlení.

Proč-si-pořídit-LED-pásky

Vytvářejte neomezené kombinace barev podle vaší nálady.

Pořiďte si k LED páskům

 

Kromě samotných LED pásků doporučujeme podle jejich umístění také přikoupit LED profily. Nejen, že LED pásek umístěný v profilu vypadá lépe, ale také mu LED profil poskytuje chlazení a perfektní ochranu před poškozením. Díky LED profilům můžete LED pásky použít pro vestavnou instalaci, umístit je na schodiště i do spár. Pokud nekupujete set LED pásků, prohlédněte si u nás na e-shopu nabídku dálkových ovladačů, díky kterým si hravě nastavíte odstín světla z pohodlí vaší pohovky, nebo třeba postele. Už tušíte, že budete potřebovat LED pásky zkracovat, nebo prodlužovat na požadovanou délku? V našem sortimentu nechybí ani konektory a spojky. Vyberte si potřebné příslušenství, pro zapojení LED pásků.

S barevnými LED pásky si přizpůsobíte osvětlení přesně podle nálady i situace a vytvoříte jedinečné světelné scény. Ještě nemáte ve vašem podniku, nebo u vás doma LED pásky? Prohlédněte si naší kompletní nabídku barevných LED pásků a zkrášlete interiér pomocí světla.

Číst článek
Trendy v osvětlení kuchyní pro rok 2023 | LEDsviti.cz
Trendy v osvětlení kuchyní pro rok 2023 | LEDsviti.cz

Osvětlení se v interiéru řeší stále častěji, to je jedině dobře. Ukazuje se totiž, že osvětlení má vliv nejen na naši náladu, ale třeba i na naši produktivitu. Právě z toho důvodu se vyplatí na něj myslet už na úrovni projektu. Osvětlení kuchyně navíc dodá prostorám jedinečnou atmosféru, abyste se cítili dobře. Podívejte se, jaké osvětlení kuchyně bude trendy v roce 2023.

Moderní-osvětlení-kuchyně-kombinuje-hned-několik-druhů-světel

Prim stále hraje hlavní a vedlejší osvětlení

Stejně jako u jiných místností, je nejdůležitější rozdělit osvětlení v kuchyni na hlavní a vedlejší. Zapomeňte na to, že bude stačit jedno centrální osvětlení, například lustr do kuchyně. Ten je vhodný nad jídelní stůl, ale jinam se příliš nehodí. Rozhodně by pak neměl osvětlovat celý prostor, protože by vznikly nepříjemné stíny, a navíc by mohl i oslňovat. Vždy proto prostor rozdělte na primární a sekundární osvětlení.

Primární osvětlení kuchyně - jedná se o hlavní osvětlení, které má za cíl zcela osvítit prostor kuchyně. Samozřejmě je v praxi složeno z více různých svítidel. Musí především dokonale osvětlovat kuchyňskou linku, konkrétně pracovní desku, ale také celkově prostory kuchyně, například pro úklid.

Sekundární osvětlení kuchyně - zejména dekorativní osvětlení, také je složeno z více světelných zdrojů. Mělo by být mírnější, spíše teplejší barvy. Osvětlovat by mělo také dostatečně jídelní stůl.

Lustr nad jídelní stůl, žádné bodovky

Několik let zpět byly velmi oblíbené bodovky, především ty zasazené do stropního podhledu. Mohou vytvořit dostatečně silné osvětlení, ale musí jich být mnoho. Používali se jako univerzální osvětlení nejen do kuchyně, ale třeba i do obývacího pokoje. Jednoduše například v kuchyni osvětlovaly jak kuchyňskou linku, tak jídelní stůl. Stále se s takovým řešením můžete setkat, ale už dávno není moderní.

Designové-lustry-nad-jídelní-stůl-vypadají-skvěle

Světelný zdroj by měl být zavěšen přibližně 70 cm nad stolovou deskou. Díky tomu bude skvěle osvětlovat jídlo, ale zároveň neoslňovat. Chromatičnost doporučujeme okolo 2 700 Kelvinů, tedy teplejší bílou.

Právě nad jídelní stůl patří závěsný lustr, takové řešení osvětlení jídelního stolu je dnes moderní, ale současně praktické. Zvolte si lustr nad jídelní stůl podle toho, jak se bude ke zbytku kuchyně hodit. Pokud máte kulatý jídelní stůl, doporučujeme zvolit i kulatý lustr nad jídelní stůl. U hranatého jídelního stolu je zase lepší podélné osvětlení. Vybírat můžete z mnoha různých materiálů i barev.

Led pásky do kuchyně

Oblíbené jsou také LED pásky. Ty se opět používají zejména jako vedlejší osvětlení, ale není to podmínkou. Můžeme se s nimi setkat například při osvětlení kuchyňské linky, kde dokáží svítit dostatečně efektivně. Dnes se LED pásky využívají především jako osvětlení nad kuchyňskou linku, případně jako osvětlení polic. Každopádně setkat se můžeme také s tím, že LED pásky jsou umístěny na soklech kuchyně, to vytváří zajímavý efekt levitujících skříněk, ale navíc to má i praktické využití, protože takové osvětlení usnadňuje orientaci.

Závěsná svítidla do kuchyně

Jak už jsme zmínili, závěsná svítidla jsou vhodná především nad jídelní stůl. Pokud ovšem máte v kuchyni vysoké stropy, můžete závěsná svítidla do kuchyně snadno využít i jinde. U stropů nad 280 centimetrů se závěsná svítidla a kuchyňské lustry hodí také na osvětlení varného ostrůvku nebo, pokud ostrůvek využíváte jako plochu pro odkládání nádobí při vaření. Závěsná svítidla jsou především moderní a designová.

Závěsná-svítidla-do-kuchyně-můžete-použít-například-nad-varný-ostrůvek

Klasický kuchyňský lustr

Jestliže máte kuchyni laděnou spíše tradičně, nemusí být vhodné do ní použít různá moderní a designová závěsná svítidla. V takovém případě sáhněte po klasickém kuchyňském lustru. Lustry do kuchyně ale mají svá pravidla. Vždy dbejte na to, aby stínidlo zcela skrylo po obvodu žárovku, průhledná svítidla sice propouštějí více světla, ale také oslňují. Pokud je osvětlení uděláno tak, že vás oslňuje, chtělo by to napravit.

Dekor kuchyně a osvětlení

Myslete také na to, abyste sladili osvětlení s dekorem kuchyně. Především byste se měli rozmyslet, jestli zvolíte bílá světla, chromová nebo černá. Existují například i dřevěné alternativy, ale do těch se bez designéra nepouštějte. Obecně platí, že pokud máte kuchyň světlou, zvolte kontrastní osvětlení, tedy ideálně černé matné. Rozhodně tím neuděláte krok vedle, protože černé doplňky jsou trendy. Můžete je pak zkombinovat s černou kuchyňskou baterií, zásuvkami nebo vypínačem. Celkově se pak doplňky sjednotí, ale přitom budou kontrastní. Myslete však na to, že podobnou propojující linii byste pak měli držet po celém domě.

Číst článek
LED osvětlení do škol i školek
LED osvětlení do škol i školek

Snížit náklady za energie i údržbu, to by mělo být cílem každé vzdělávací instituce. Ale nejen to. Je potřeba brát v potaz také komfort poskytovaný studentům, který je nutné pomocí nejnovějších technologií stále zlepšovat. Kvalitní prostředí pro učení zajistíte mimo jiné také vhodnou světelnou technikou. A právě toho dosáhnete s moderním LED osvětlením.

LED-osvětlení-do-škol-i-školek

Naplánování a realizace rekonstrukce zastaralých svítidel se vzdělávacím zařízením rozhodně vyplatí, a to hned na několika frontách. Školy, střední školy, vysoké školy, ale i mateřské školky si zaslouží rekonstrukci světelných systémů s přechodem na efektivní a úspornou LED technologii. Proč? LED svítidla mají na studenty bezesporu dobrý vliv. Jaký, to si přečtěte v našem novém článku.

Studie prokázaly, že…

Díky LED osvětlení dokážete svým žákům vytvořit dokonalé podmínky pro čtení, psaní a učení. LED osvětlení může zvyšovat soustředěnost studentů při výkladu nové látky, a zároveň i jejich výkonnost při nejrůznějších aktivitách. LED svítidla celkově podporují zrakový vjem i zrakovou pohodu, což je důležité zejména u těch dětí, které jsou stále ještě ve vývoji. Zrak se nějakým způsobem vyvíjí až do 7 roku života, proto je důležité nepodceňovat osvětlení i v mateřských školkách a na prvních stupních základních škol. Nedostatek světla studenty utlumuje, zvyšuje chybovost a také snižuje bezpečnost pohybu v prostorách škol.

Úspora nákladů

Mezi výhody, které instalace LED osvětlení může přinést, patří samozřejmě také úspora nákladů. Účty za energii se vaší škole mohou snížit až o 90 %. To ale není všechno! Hospodárnější jsou LED svítidla také v oblasti údržby. Jejich životnost je mnohonásobně delší, než u ostatních světelných technologií. Průměrně se pohybuje kolem 50 000 hodin. Některé typy svítidel však vydrží svítit i 100 000 hodin při nezměněné svítivosti. Pro představu, pokud budete svítit 8 hodin z celého dne, 250 dní v roce, je životnost svítidel až 25 let.

Navíc je potřeba brát v potaz také fakt, že LED svítidla jsou méně poruchová. Skvěle fungují i za nižších a vyšších provozních teplot. To znamená, že mráz ani teplo jim neškodí. Světelné LED zdroje se nepřehřívají, tak, jako tomu bylo u klasických žárovek. I z tohoto důvodu dochází k poruchám opravdu vzácně.

Úspora-nákladů

Negativní vliv fluorescenčních zářivek

Ještě stále je k osvětlení školních tříd využíváte? Pak je nejvyšší čas staré zářivky vyměnit za nová, efektivnější tělesa s LED modulem. Víte, že klasické zářivky jsou náchylné k blikání a bzučení, což může studentům způsobovat nepříjemné bolesti hlavy, až migrény? U starých zářivek navíc dochází k častějšímu selhání, proto často bývají třídy a ostatní prostory škol nevhodně osvětlené, učebny nemají dostatek potřebného světla a jsou tmavé. I taková skutečnost může mít za následek nové vznikající oční vady u dětí, které se nemohou dobře soustředit na psaní a čtení.

Pro lepší prospěch žáků

Aby se studentům lépe pracovalo a mohli stále zlepšovat svůj prospěch, potřebují k tomu kvalitní světelné podmínky. Moderní LED panely je mohou zajistit. Dokáží poskytnout barevný tón světla, který podpoří kognitivní funkce dětí, a věrně se podobá přirozenému dennímu světlu. Navíc svítidla s vysokým indexem podání barev dopomáhají vnímat přirozené barvy v prostředí. LED panely jsou speciálně navrženy tak, aby co nejlépe podporovaly lidský zrak. Světlo, které vyzařují je efektivní, příjemně rozptýlené a neoslňuje.

Osvětlení tabule

Centrální osvětlení je ve třídách důležité. Stejně tak by se nemělo zapomínat na osvětlení tabule, ze které by žáci měli bez problémů přečíst, co na ni vyučující píše. Tabuli lze nasvítit například pomocí reflektorů nebo přisazených bodových světel, jejichž úhel svitu můžete směřovat šikmo k tabuli a nebude tak docházet k oslnění žáků, ani učitelů.

Osvětlení-tabule

Osvětlení sportoviště

Součástí většiny základních škol jsou i sportoviště a hřiště. I v tomto prostředí je třeba nebrat osvětlení na lehkou váhu. Studenti při sportech potřebují mít zajištěnou dokonalou viditelnost, aby nedošlo při sportovní aktivitě k úrazu. V naší nabídce naleznete i osvětlení pro sportoviště, které je speciálně navržené tak, aby poskytovalo dokonalé světlo i z velkých výšek.

Osvětlení podle norem

Stejně jako kanceláře, i osvětlení interiéru vzdělávacích zařízení podléhají evropským normám pro osvětlení pracovních prostorů. Podle různých vykonávaných činností je potřeba plánovat svítidla s přesným množstvím světla (s dostatečným počtem Luxů). Připravili jsme pro vás malou srovnávací tabulku s přehledem, jaké množství světla je potřeba pro daný typ učebny.

Typ interiéru

lx

Index podání barev

Klasická učebna

300

80

Prostor tabule

500

80

 

Učebny výtvarného umění

500

80

PC učebna

300

80

Školní jídelna

200

80

Herna MŠ

300

80

 

Plánujte a realizujte s námi

Chcete se připojit ke školám, které už osvětlení modernizovaly, přešly na LED technologii a pozitivní výsledky čítají nejen u svých žáků, ale také v provozních nákladech? Oslovte nás a my vám naplánujeme osvětlení přesně podle potřeb, norem i požadavků. LED osvětlení dodáme, vypracujeme i světelný projekt a plány také zrealizujeme. Staňte se moderním vzdělávacím zařízením, které svým studentům poskytne ty nejlepší podmínky. Kontaktujte nás a společně probereme všechny možnosti – info@ledsviti.cz.

Číst článek
Solární  LED svítidla: Nejúspornější řešení venkovního osvětlování
Solární LED svítidla: Nejúspornější řešení venkovního osvětlování

Venkovní a zahradní osvětlení může být zcela nezávislé na elektrické energii. Jak? Řešením jsou solární LED svítidla, která se stávají stále populárnější, protože čerpají energii pro svícení z obnovitelných zdrojů. Konkrétně ze slunečního záření. Solární LED svítidla mohou být účinnými pomocníky v boji s nepříznivou energetickou situací. Pojďme se společně podívat pod pokličku této revoluční technologie osvětlování. Jaké má solární osvětlení výhody? Kde všude se využívá? Víc se dozvíte v následujícím článku.

Solární-LED-svítidla_Nejúspornější-řešení-venkovního-osvětlování

Venkovní solární LED svítidla mají celou řadu výhod. Kromě toho, že se nepodílejí na nákladech za elektřinu, což je bezespor jejich nejvýznamnějším benefitem, se solární svítidla také snadno udržují a instalují.

Jak solární LED svítidla fungují?

 

Venkovní solární LED svítidla fungují tak, že pomocí solárních článků, které jsou buď přímo jejich součástí, nebo oddělené, přeměňují po čas dne sluneční světlo na elektrickou energii, kterou následně ukládají do dobíjecích baterií. Díky tomu mohou svítidla čerpat uschovanou energii v pozdních večerních hodinách pro svícení i na několik hodin. Tomuto jevu se odborně říká fotovoltaický efekt.

Výhody svítidel na solární elektřinu

 

Rozhodujete se, jestli se venkovní solární svítidla vyplatí pořídit? My říkáme, rozhodně ano. Přinesou vám totiž pouze samé výhody. V dnešní době, kdy je energetická situace stále nevyzpitatelnější, mohou solární svítidla poskytnout jistotu, protože čerpají energii z obnovitelných zdrojů.  Solární svítidla mají i další zajímavé výhody, protože jsou:

  • Šetrná k životnímu prostředí. Solární svítidla se významě podílejí na snižování uhlíkové stopy. Nečerpají totiž energii z neobnovitelných zdrojů, které mají obrovský podíl na zvyšování emisí skleníkových plynů.
  • Poháněná obnovitelným zdrojem energie. Pokud používáte solární světla na místech, kde je dostatek slunečního světla, není důvod k obavám, že by energie jednoho dne došla. Naopak, se solárními svítidly máte jistotu, dokud mají dostatek slunečních paprsků.
  • Energeticky nenáročná. Solární LED světla se neprojevují na účtech za elektřinu. Ačkoliv se možná mohou zdát počáteční investice do solárních LED světel nákladnější, skutečnost je taková, že se po velmi krátké době zaplatí svítidla v podstatě sama. Je to tím, že neplatíte náklady spojené s energiemi.
  • Snadno udržovatelná. Solární svítidla a jejich články stačí v průběhu roku pouze udržovat v čistotě, aby mohla efektivně sbírat energii ze slunečního světla, kterou přeměňují na elektřinu. Čisté musí být především solární články. Při údržbě stačí provést běžnou kontrolu, zda světla správně fungují.
  • Jednoduchá na instalaci. Vzhledem k tomu, že není nutné solární svítidla připojovat k rozvodům elektrické sítě, je jejich montáž opravdu snadná. Je to obrovskou výhodou na těch místech, kde jsou již rozvody elektřiny hotové a není nutný zásah do elektroinstalace. A také tam, kde elektřina dostupná není. Svítidlo jednoduše umístíte tam, kde zrovna potřebujete svítit a kde je během dne dostatek denního světla.

Kde všude je možné solární LED světla využívat?

 

Solární LED svítidla potřebují pro správné fungování dostatek slunečního světla. Na trhu existují svítidla, jejichž přímou součástí jsou fotovoltaické články. V takovém případě je nutné svítidlo umístit na předem promyšlené místo, kde slunečním paprskům nebrání stromy ani jiné objekty. Jsou ale také svítidla, jejichž přímou součástí solární panel není a je oddělený. V takovém případě je možné umístit samotné svítidlo kamkoliv. Stačí, když se denní světlo dostane k fotovoltaickému panelu, a právě ten je nutné opět umístit na strategické a dobře osvětlené místo.

Solární LED světla se používají zejména k osvětlování zahrad, venkovních teras či balkonů. Jsou hospodárným řešením pro všechny milovníky atraktivně osvětlených zahrad. Provoz svítidel vás nic nestojí, a přesto si můžete od jara až do podzimu užívat pohádkově osvětleného venkovního okolí vašeho domu. Se solárními LED svítidly rozsvítíte zahradní cestičky, rybníčky i skalky s vašimi oblíbenými rostlinkami.

Solární-LED-světla

Solární veřejná svítidla mohou být budoucností pro osvětlování měst a veřejných míst.

Stále častěji jsou dnes LED světla využívána pro své unikátní výhody jako veřejné osvětlení. Mohou sloužit jako alternativní zdroje světla tam, kde ještě není vybudovaná elektroinstalační síť. V jižních státech, kde slunce svítí téměř po celý čas roku, se veřejná solární svítidla využívají bežně. Klimatické podmínky v těchto geografických místech k tomu přímo vybízejí. Sloužit mohou také k osvětlení venkovních objektů, což může významně snížit náklady za elektřinu mnohým podnikům, které dnes musí čelit různým krizím, včetně energetické.

Fungují solární světla v zimě?

 

Venkovní solární LED svítidla jsou předurčena především do dobrých světelných podmínek. Ty jsou samozřejmě v našem geografickém pásmu častější hlavně v letních měsících.  K tomu, aby dokázaly články solární energii měnit na elektřinu však nemusí slunce zářit naplno celý den. Kvalitní solární osvětlení si poradí i se zataženou oblohou, sluneční paprsky zachytí i přes mraky, avšak střádání energie může trvat o něco déle, než když je obloha jasná a bez mráčků.

Rozmanitá nabídka solárních svítidel

Dostupná jsou v dnešní době solární svítidla různých typů. V zahradách se využívají světla k dekorativním účelům, ale také existují praktičtější druhy, díky kterým zvýšíte například bezpečnost v exteriéru během pozdních večerních hodin.

Zapichovací solární LED svítidla

Svítidlo díky hrotu zapíchnete do měkkého povrchu, do hlíny či trávníku. Montáž i umístění zapichovacích solárních svítidel není složitá. Svítidla se v pravidelných intervalech instalují podél zahradních cest, nebo je můžete zapíchnout po obvodu zahradního rybníčku. Tato svítidla mohou disponovat pohybovým senzorem, díky kterému se rozsvítí vždy, když se budete procházet v jejich blízkosti. Svítit tak budou pouze nezbytně dlouhou dobu. Zapichovací svítidla jednoduše kdykoliv přemístíte, protože jsou flexibilní.

Nástěnná solární světla s čidlem

Užitečná solární svítidla na stěnu mohou sloužit jako skvělé orientační body v exteriéru vašeho domu či podniku. Díky pohybovému čidlu svítí světlo na plný výkon tehdy, když ve svém zorném poli skutečně detekuje pohyb. Energie nastřádaná v baterii není zbytečně plýtvána, tudíž mohou svítidla svítit o poznání déle, než ta bez senzorů. U nástěnných svítidel je třeba skutečně dodržovat umístění, kde budou mít dostatečný přísun denního světla. Pozor dejte na umístění pod přístřešky, kde by nemusela solární svítidla fungovat efektivně.

Solární LED reflektory

Praktická soběstačná svítidla, která mohou sloužit jako osvětlení vchodových dveří, příjezdových cest, vstupních a vjezdových vrat  či teras. Solární LED reflektory jsou odolné a rovněž díky nim můžete ušetřit náklady za elektřinu. Pokud zvolíte reflektory se senzorem pohybu, mohou účinně ochránit váš majetek. Nevítané návštěvníky náhle rozsvícené světlo jistě odradí.

Solární-LED-reflektory

Reflektory jsou vysoce efektivní svítidla. V kombinaci se solárním článkem navíc mimořádně hospodárná.

Dekorační solární světla

Chcete si zpříjemnit venkovní posezení ve vaší zahradě? Solární světelné řetězy vám pomohou vytvořit v zahradě jedinečnou atmosféru. Udělejte ze své zahrady oázu klidu s dekorativními solárními světýlky, jejichž provoz vás nebude stát vůbec nic.

Zapichovací bodové reflektory

Nasviťte přesně tu část zahrady, kterou chcete nechat zazářit. Dopomohou vám k tomu solární zapichovací reflektory, které mají otočnou hlavu a jejich úhel svícení tak můžete směřovat kamkoliv vás zrovna napadne.

Solární svítidla jsou umělými zdroji světla budoucnosti. Se solárními svítidly můžete ještě víc povýšit estetickou stránku vašeho exteriéru, navíc s tím bonusem, že se výrazně promítne jejich provoz na vašich úsporách za elektřinu. Zahrada má sloužit k odpočinku, a pokud je správně upravená, dodáte jí dostatek světla, můžete relaxovat až do pozdních večerních hodin, pořádat oslavy s nejbližšími a užívat si letních večerů dosyta. Myslete na budoucnost a pořiďte si solární LED světla už dnes.

Číst článek
Designová LED svítidla: Jak sladit osvětlení se stylem interiéru?
Designová LED svítidla: Jak sladit osvětlení se stylem interiéru?

Každý interiér by měl být esteticky sladěný. Při rekonstrukci či zařizování nového bydlení byste se měli držet jednotného stylu. Jedině tak dosáhnete vizuálně příjemného a harmonického pocitu z prostředí. Zařiďte si vkusný interiér pomocí doplňků i vhodných designových svítidel, která půjdou ruku v ruce s vybraným stylem.

Designová-LED-svítidla_Jak-sladit-osvětlení-se-stylem-interiéru

Jakým směrem se bude styl vašeho interiéru ubírat už jste promysleli. V tomto článku vám poradíme, jak ladit osvětlení s různými designy. Každý interiérový styl má své přednosti. Někde je potřeba sáhnout po určitých materiálech, jinde jsou naopak důležité barevné kombinace. Jak vybrat správná svítidla, aby šla ruku v ruce zrovna s vaším vkusem? Připravili jsme pro vás několik oblíbených trendy designů, ke kterým je možné vybírat konkrétní typy svítidel tak, abyste interiér esteticky vybavili do posledního puntíku.

Moderní styl

Vyznačuje se především snadno udržovatelnými povrchy i vybavením, nesmějí chybět praktické a funkční spotřebiče i doplňky, které zvyšují komfort bydlení. Moderní design je kombinací lesku, nerezu a jednoduchých tvarů. Žádné přehnané barvy ani dekorace zde nenajdete. Pouze čistá a jednoduchá krása, takový je moderní styl bydlení. Jako ulité padnou do těchto interiérů LED panely, které jsou praktické, vyzařují příjemné světlo a splňují kladená kritéria na jednoduché linie a tvary. Moderní domácnosti jsou často automatizované, proto se vyplatí pořídit inteligentní osvětlení. Smart svítidla lze prakticky nastavovat podle aktuální situace i činnosti, proto jsou velice oblíbená.

Art Deco styl

Pestrobarevná dávka luxusu? Přesně takový je styl Art Deco. Extravagance tomuto designu rozhodně nechybí. Proto hledejte doplňky nejrůznějších geometrických tvarů a čistých linií. Kvalitní materiály v Art Deco vévodí, takže skleněné lampy, nebo lustry s kovovou zlatou konstrukcí určitě budou ladit se zdmi v lahvově zelené barvě a s textiliemi květinových vzorů. Při výběru svítidel hledejte inspiraci v geometrii. Stolní lampička ve tvaru koule, nebo stropní svítidlo s čtvercovým rámem budou do stylu Art Deco dokonale zapadat.

Art-Deco-styl

Boho styl

Poměrně mladý designový styl, který původem pochází z Francie, překypuje hlavně přírodními materiály a neutrálními barvami. Proto i svítidla s přírodními prvky budou interiér zařízený v tomto duchu skvěle doplňovat. Boho styl má za úkol vyjadřovat především svobodu a bohémský život. Vnést proto do interiéru kus přírody je nesmírně důležité. Vyhovující jsou svítidla s dřevěnými prvky, mohou být nástěnná i stropní. Perfektní volbou je takové osvětlení, které má stínidlo přírodní. Například lustr z juty, nebo lampička z bambusu budou ideálním doplňkem a praktickým svítidlem zároveň.

Minimalistický styl

V interiéru zařízeném v minimalismu dominují především praktické věci v základních a neutrálních barvách. Obrovskou roli v takto zařízených prostředích hraje osvětlení, které je skryté. Jedná se o nepřímá svítidla, která je možné šikovně schovat do podhledů, za nábytek, nebo do polic a regálů. Ideální volbou jsou v tomto případě LED pásky, ale zvolit můžete i LED panely, jejichž designové provedení je založené na čistých liniích.

Skandinávský styl 

V posledních letech stále oblíbenější designový styl. Přiřítil se k nám až z dalekého severu, ale jeho podstata je skvělá. Žít šťastný a spokojený hygge život v souladu s milovanou přírodou. Důležitým prvkem ve skandinávských interiérech je právě světlo. Toho nemají po čas roku seveřané příliš, a proto se musejí spolehnout na dostatek umělých světelných zdrojů. V jednoduchosti je krása a svítidla by měla splňovat v tomto stylu především praktickou úlohu. Závěsná svítidla z kovu jednoduchých tvarů splní veškerá očekávání. Nezapomeňte na kvalitní lampičku pro čtení. Seveřané milují oddych u svých oblíbených knih. Lampa na dřevěné trojnožce nesmí ve skandinávském interiéru chybět.

Lampa-na-dřevěné-trojnožce

Rustikální styl 

Představit si jej můžete jako kombinaci přírody a moderny. Kámen, dřevo i kov, všechny tyto materiály rustikálnímu stylu nechybí. Typická jsou pro tento design závěsná kovová svítidla, která spojuje masivní dřevěný trámek, a do posledního písmene tento styl bydlení vystihují. Na škodu rozhodně nejsou lampičky se skleněným stínidlem a kovovým tělem a ve stejné podobě je možné pořídit i svítidla nástěnná. Rustikální styl vám domů vnese nádech venkova, ale zároveň se nevyhýbá ani moderním prvkům.

Industriální styl 

Osobitý styl bydlení, přesně takový industriální design v interiéru je. Ačkoliv není pro každého, bydlení v industriálně zařízeném bytě má své kouzlo. Inspiraci hledejte nejlépe ve starých továrnách a průmyslových halách. Charakteristickými znaky pro tento typ designu jsou obnažené cihlové zdi, beton,  přiznané trubky i vysoké stropy. Tady sáhněte po závěsných svítidlech robustních rozměrů a nejlépe s kovovým stínidlem. Hlavní osvětlení doplňte stojací lampou v designu, který bude působit dojmem, jako by byla opravdu součástí staré továrny. Nic nezkazíte ani nástěnnými svítidly, protože industriální interiéry jsou zpravidla tmavšího rázu a potřebují prosvětlit.

Industriální-styl

Představili jsme vám sedm oblíbených designových stylů, které jsou využívané jak v domácích interiérech, tak v kancelářských prostředích i v restauracích, nebo studiích. Ke každému stylu by mělo harmonicky ladit osvětlení zároveň s doplňky i barevným provedením. Světla dotvářejí interiér, dodávají dostatek světla tam, kde chybí, ale zároveň jsou to další stylové doplňky, které by měly jít ruku v ruce s ostatním vybavením.

U nás na e-shopu zakoupíte designová svítidla nejrůznějších stylů a sladit je tak můžete s jakýmkoliv interiérem. Pořiďte si krásná stropní svítidla, moderní i rustikální lampy, nebo designové LED panely. U nás najdete vše na jednom místě.

Číst článek
Nahoru
235 položek celkem