Psychologický efekt světelných barev
Nejen různé intenzity světla mají účinky na naše tělo, ale také různé barvy světla mají velmi individuální účinek na člověka. Jakého jsme typu a v jakém prostředí žijeme, to vše hraje roli, stejně jako naše kulturní aspekty a osobní preference.
Účinky světla na člověka závisí na mnoha faktorech - světelných barvách, intenzitě osvětlení, směru dopadajícího světla nebo jeho rovnoměrnosti. Jejich souhra vytváří světelnou atmosféru, na kterou my lidé reagujeme.
Účinky bílého světla
Barva slunečního světla se během dne mění. Sluneční světlo se skládá ze všech barev, jak můžete například dobře pozorovat při refrakci světla duhou. Ráno a večer je slunce nízko, paprsky se rozptylují na atomech částic plynů v atmosféře (Rayleighův rozptyl) a převládá dlouhovlnné, červené světlo. V poledne má sluneční světlo poměrně modravou barvu. Barevná teplota světla udávaná v Kelvinech se mění v průběhu dne z teplejší barvy světla (2800 -3000 K) ráno na chladnější barvy poledne (až 7000 K) zpět do teplejších barev světla ve večerních hodinách.
Teplejší světelné barvy jsou spojeny s pohodou. Teplé světlo podporuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, chladnější světlo snižuje hladinu melatoninu v krvi a zvyšuje náš výkon.
Při práci používejte méně teplých světelných barev. Zvláště při nočních směnách můžete zvýšit výkon a pozornost s chladnějšími teplotami (6000K)
V oblastech s delšími sedavými aktivitami jsou však tato světla příliš chladná a jsou vnímána subjektivně jako studená. Zde se používají denní barvy světla kolem 4000 Kelvinů.
V obytné zóně je naopak preferováno teplé světlo poskytující útulnou a příjemnou atmosféru.
Psychologické účinky barevného světla
Barvy také mají psychologické účinky na člověka. Červené a oranžové jsou vnímány jako teplé, modré jako chladné.
Účinek byl studován mnohokrát. Například, již v Götheho teorii barev (publikované v roce 1810) můžete najít podrobný výzkum. Toto není stejně intenzivně prožíváno všemi, je to spojeno s preferencemi a osobními zkušenostmi a dokonce i s kulturními rozdíly, ale může to být i přesto tímto způsobem klasifikováno a rozděleno.
Červené světlo
Červená pusobí aktivně, dynamicky a výkonně. V neposlední řadě je to signální barva.
Stimuluje tělesné funkce a náš výkon může být zvýšen červeným světlem.
Srdeční tep a dýchání je zrychleno a v krvi je zvýšená hladina adrenalinu. Nicméně příliš mnoho červeného světla může zvýšit nervozitu a neklid.
Oranžové světlo
Oranžové světlo působí teple, přátelsky, optimisticky a povzbuzuje chuť.
Akcenty oranžové mohou vytvářet pocit pohody v obytných prostorech a podporovat komunikaci.
Ale příliš mnoho oranžového světla může zvýšit nervozitu stejně jako světlo červené.
Žluté světlo
Žlutá působí teple (jako asociace slunečního záření) a přátelsky. Podporuje kreativitu, vnímavost a radost ze života.
Zelené světlo
Jedná se pocitově o spojení s přírodou (vegetací), působí uklidňujícím a relaxačním dojmem.V důsledku toho pomaleji dýcháme a lépe se uvolníme.
Zelené akcenty lze využít i v místnostech pro odpočinek, relaxaci, klid.
Modré světlo
Ve spojení s oblohou a mořem modré světlo zprostředkovává prostor a klid. Podporuje soustředění a má uklidňující resp. psychicky uvolňující účinek. Srdeční tep a krevní tlak se snižuje.
Pokoje s převážně modrým osvětlením jsou pocitově chladnější než skutečně naměřené tepelné hodnoty.
Fialové světlo
Fialového světla se dříve dalo jen velmi těžce dosáhnout, a proto stále působí velmi cenně a je obecně synonymem luxusu.
V závislosti na intenzitě je fialová vnímána velmi odlišně. Může stimulovat představivost, fantazii, nicméně příliš tmavá fialová může působit až hrozivě.
Světelná intenzita
Různé intenzity světla také vytvářejí náš den nebo noc. Úroveň osvětlení vzrůstá na poledne a pak se neustále snižuje. V poledne může osvětlení dosáhnout 100 000 luxů a během noci klesne na 1 lux.
Prostřednictvím umělého osvětlení prodlužujeme svůj den a stále tak můžeme sledovat naše zájmy nebo pracovat v noci. Průměrné množství světla také v průběhu roku kolísá. Od poměrně tmavých měsíců v zimě s krátkými dny až po prosvětlené letní měsíce dochází k výrazným výkyvům osvětlení.
Méně světla v zimě může vést k zimní depresi. Je to jistý relikt minulých časů. Bylo prospěšné spotřebovat v zimě méně energie. Je tedy aktivován režim úspory energie. Tento režim je různě odstupňován a může dokonce způsobit depresi. Efekt lze pozorovat i při delší práci v tmavých místnostech.
Dostatek slunečního světla zde pomáhá. I když dostatečně vysoká intenzita osvětlení a vyvážené světelné spektrum nemohou nahradit sluneční světlo, přispívá k snížení tohoto negativního efektu.
S barvami světel a jejich intenzitou můžete optimálně experimentovat a vyzkoušet tak v nespočetných variacích, co vám osobně vyhovuje nejlépe v dané denní době, ročním období či vaší náladě prostřednictvím tzv. Smart osvětlení, které v naší nabídce reprezentuje značka Philips Hue.
Kompletní nabídku najdete v několika kategoriích zde: https://www.ledsviti.cz/smart-lights/
Potřebujete poradit s chytrým osvětlením (můžete si ho též osobně vyzkoušet v našem showroomu v České Lípě), nebo s čímkoliv jiným? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 910 880 866.