Světla s pohybovým čidlem: jaké jsou hlavní výhody
Venkovní světla s čidlem jsou nepostradatelným vybavením osvětlení exteriéru, často se používají jako zahradní osvětlení a osvětlení příjezdových cest. Stejně tak využijete světlo s pohybovým čidlem v interiéru, nejčastěji jako osvětlení chodby a schodiště, kde takové světlo nejen zvyšuje bezpečnost. Kromě toho mají světla s čidlem pohybu další výhody, například chrání dům proti zlodějům a zvyšují celkový komfort.
Proč se vyplatí světlo s pohybovým čidlem
Světlo s pohybovým čidlem má mnoho výhod. Zřejmě hlavní výhodou takového venkovního osvětlení je především úspora financí. Spočítejte si, kolik platíte za energii. Výhodou světla s pohybovým čidlem je, že svítí pouze tehdy, když je to potřeba. Neexistuje, že někdo zapomene zhasnout, že světlo rozsvítí i když to není potřeba, že světlo svítí zbytečně dlouho a podobně.
Díky osvětlení s čidlem pohybu je život výrazně jednodušší. Nemusíte hledat spínač. Světlo se automaticky podle pohybu rozsvítí a poté zhasne. Tak skvělé je.
Úspora je samozřejmě individuální, ale odhaduje se, že pokud svítíte často a máte v domácnosti děti, které často zapomenou zhasnout, může být úspora financí díky takovému osvětlení 20–30 %. Například ve společných prostorách domu, veřejných prostorách nebo ve službách a provozech může být úspora ještě větší – prakticky se tady s jiným osvětlením už nesetkáme.
Kam ideálně umístit venkovní světla s čidlem
Vhodné je umístit venkovní světla s čidlem jako osvětlení zahrady, příjezdové cesty a podobně. Umístění takového osvětlení je do jisté míry univerzální a záleží hlavně na vás, kde bude světlo s čidlem výhodným řešením.
- osvětlení zahrady, především chodníku na zahradě
- osvětlení příjezdové cesty k domu a garáže
- osvětlení společných prostor okolo domu, jako je například schodiště nebo vchod do sklepa
- osvětlení okolo rodinného domu jako ochrana před zloději
- osvětlení vchodových dveří rodinného domu
TIP: Nezapomínejte, že venkovní světla s čidlem musí mít také dostatečnou úroveň krytí, a to především proti vlhkosti a stékající vodě. Ideálně aspoň IP44 – vlhkotěsné.
Nástěnné světlo s pohybovým čidlem
Poměrně snadno můžete vyřešit také osvětlení interiéru domu. Pomůže vám k tomu nástěnné světlo s pohybovým čidlem. Umístit ho můžete na stěnu, a to klidně i jako venkovní osvětlení fasády domu, pokud má světlo dostatečné krytí. Většinou se ale nástěnné světlo s pohybovým senzorem používá jako osvětlení chodby nebo schodiště.
Takové nástěnné světlo s pohybovým čidlem využijete nejen doma, ale především je vhodné pro hotely a podobná zařízení. Může totiž být i dekorativní nebo designové, takže skvěle doplňuje interiér. Naprosto skvělé řešení pro dlouhé chodby, které chcete decentně a vkusně osvětlit.
Osvětlení schodiště s čidlem
Osvětlení schodiště je velmi specifické a většinou záleží na konkrétním provedení. Pokud máte prostorné schodiště, je vhodné použít designový závěsný lustr, ten celé schodiště osvětlí. Jestliže naopak máte menší schodiště obehnané stěnami, potom využijete nástěnná svítidla. Oblíbená jsou také bodová svítidla, která skvěle osvětlují obrys schodů.
Ovšem v každém případě volte osvětlení schodiště s čidlem pohybu. Schodiště je dalším místem v domě, kde má čidlo pohybu své využití. Zvýšíte tím nejen bezpečnost na schodech, ale také ušetříte na rozvodech ke spínači. Myslete na to, že osvětlení schodiště by mělo být především praktické.
Stále nevíte, jaké osvětlení schodiště bude vhodné? Nechte si poradit, vše jsme detailně rozebrali v našem článku, jak osvětlit schodiště. Všechny rady a tipy na jednom místě.
Vše si pohodlně nastavíte
Většinu osvětlení s pohybovým čidlem, stejně jako pohybová čidla samotná si můžete snadno nastavit. Většinou se nastavuje délka, jak dlouho bude světlo svítit. Nastavit si můžete klidně 30 sekund, 60 sekund nebo libovolnou dobu. Je možné nastavit také citlivost pohybu, takže se například venkovní osvětlení nemusí zapínat třeba v případě, že se pohne listí u stromu. Pamatujte, že aby bylo osvětlení s pohybovým čidlem skutečně účinné, musí být také dobře nastavené.
Čidlo snadno připojíte téměř k jakémukoli světlu
Možná doma máte kvalitní LED osvětlení, jen jste původně o pohybovém čidlu neuvažovali. Dobrá zpráva je, že v takovém případě nemusíte světla měnit. Jednoduše k nim můžete připojit externí pohybové čidlo na světlo. To se po zapojení postará o sepnutí světla stejně jako klasický vypínač. Čidla na světlo jsou ale různá – mohou sloužit třeba také jako soumrakový spínač, který je podobně oblíbený jako čidlo pohybu.
Někdy bude lepší senzor přítomnosti
Jsou případy, kdy je vhodnější, když je světlo rozsvícené déle. Obecně je nevýhodou osvětlení se senzorem pohybu, že pokud zhasne, musíte se znovu výrazně pohnout. Když pod senzorem trávíte čas, například v garáži něco opravujete, může být senzor pohybu nevýhodný. Pro takové případy, kdy se v prostoru můžete déle zdržovat, jsou senzory přítomnosti. Fungují na jiné, více citlivé technologii, takže udrží světlo zapnuté.